Ruta Eier: 15% majanduslangus võib olla üsna tõenäoline

22. aprill 2009, 15:18

SEB prognoos on samuti 12%-line
majanduslangus selleks aastaks, 8%-line langus on aga liiga
optimistlik, sõnas SEB majandusanalüütik Ruta Eier.

Eierit Eesti Panga kevadprognoosi majanduslanguse numbrid ei üllata. "See ühtib meie nägemusega asjade käigu kohta. Meie prognoos on ka praegu selline, et ta on pigem selle optimistlikumas servas," kommenteeris ta.

Analüütik arvas, et 8%-line majanduslangus on liiga optimistlik. "SEB prognoos on samuti -12% selleks aastaks. Pigem riskid on ikka allapoole," lisas Eier.

"15% majanduslangus võib olla üsna tõenäoline. Miinus 12% tähendaks seda, et aasta keskelt enam sügavamale langemist ei toimuks ning, et aasta lõpus hakkaks majandus juba natuke tõusma võrreldes eelmise kvartaliga. Aga praegused märgid tunduvad viitavat vähemalt kolmanda kvartalini edasist langust kvartal kvartaliga," rääkis ta. Eier lisas, et on praegu SEB ja Eesti Panga põhiprognoosi juures ehk 12% majanduslangust sel aastal.

Eier ütles, et ta esialgu nii optimistlik ei oleks, et 2011. aastal on majanduskasv 5%. "Aga samas ei ole see ka võimatu, kui praeguste väga radikaalsete otsustega luuakse pinnast, et meil oleks see positsioon, kust kasvada," sõnas ta.

Ta selgitas lisaks, et kui maailmamajanduse nõudlus peaks taastuma ja, kui me oleme sel ajal sobival positsioonil kasvamiseks ehk siis meie hinnatase on alanenud konkurentsivõimeliseks ning meie tootmise infrastruktuur pole kriisi käigus väga palju kannatada saanud.

"Kuigi praegu on selles osas küll üsnagi kurvastavaid tendentse – töötlevas tööstuses on pankrottide osakaal kõige suurem. Kui tööstuse potentsiaal kaob meil väga palju ära, siis ilmselt pole me väga soodsas positsioonis, et uuest kasvust osa saada," nentis Eier.

Samas tõi ta välja, et teiselt poolt kulude kärpimise aspekt paneb meid jällegi paremasse situatsiooni. "Oleneb maailmamajanduse taastumisest, mis võib olla küllaltki pikk protsess, nagu me oleme senini arvanud. See tuleneb sellest, et võlgu tuleb vähendada, kinnisvara kuhjunud ülejäägid tuleb maha müüa nii globaalselt kui Eestis, ning seetõttu võib taastumine siiski väga aeglaseks osutuda."

"2010. aastaks prognoosime endiselt langust. 2011. aastaks aga mõõdukalt positiivset kasvu, esialgu prognoosiks reaalkasvuks 2-3%. 2010. aastal jäävad aasta kasvud juba sellepärast negatiivseks, et kui 2009. aasta lõpus ollakse endiselt väga sügavas miinuses, siis sellest väljaronimine võtab ikka aega. Isegi kui kvartal kvartali järel kasvama hakata," rääkis Eier.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 10:27
Otsi:

Ava täpsem otsing