Varblane: ülikooliharidus loob ettevõtluse

22. aprill 2009, 16:38

Võib mõelda, et ettevõtlus kujundab
nõudluse haritud inimeste järele, aga võib mõelda ka teistpidi, rääkis Eesti I
kõrghariduskonverentsil Tartu Ülikooli professor Urmas Varblane.

„Arvatakse, et ettevõtted kujundavad nõudlust hariduse järele, aga on ka teine mudel, et ülikooliharidus loob ettevõtluse,“ rääkis Varblane ning lisas, et kõrgharidusega luuakse uusi ettevõtteid ja vajadusi.

Varblase sõnul on laialt levinud müüt, et praegu on puudus rahast ja turgudest, kuid tema nägemuse kohaselt on esmane ja olulisim idee. „Kui on idee, siis võib minna turgudele ja ka raha saada,“ rääkis ta.

Muutuda võiks praegu kasutusel olevad äärmiselt lihtsad ärimudelid, selgitas Varblane ning lisas, et meeskonnad, kes ettevõtete kallal töötavad ja midagi uut välja mõtlema peavad, vajaksid uuendamist. Seal peaks koos istuma inimesed, kellel on väga erinev taust, see oleks väljapääs, nentis professor.

Struktuurimuutused peavad tema sõnul toimuma mitte osa valdkondade kokkutõmbamise või teiseks üleminemise arvel, vaid valdkondade sees. „Traditsioonilised valdkonnad ja uued teadmused peavad kokku saama,“ selgitas Varblane ning lisas, et nüüd jõutaksegi koostööni ülikoolidega.

Samas rõhutas professor, et kindlasti ei tohi ära kaduda teadus ja õppetöö, sest see on kõige alus. Tema sõnul peaks ülikool õpetama oma õpilasi võimalusi nägema, et nad saaksid tulevikus asju paremini teha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2009, 16:38
Otsi:

Ava täpsem otsing