Toomas Luman sai ka seekord kaubanduskoja juhiks

Virge Lahe 24. aprill 2009, 00:00

Enne eilse kaubanduskoja üldkoosoleku algust nentis sel hetkel veel juhatuse esimehe kandidaat Luman, et sel korral kaalus ta kõvasti, enne kui oma jah-sõna kandideerimiseks andis.

Lumani sõnul tahab ta olla vastutustundlik, sest selles olukorras, kus Eesti majandus praegu on, oleks olnud äärmiselt rumal nii-öelda hobuseid vahetada.

"Mis siin salata, et loomulikult sellist koostöökogemust tipp-poliitikute ja tippametnikega praeguses ettevõtlusmaailmas on väga vähestel isikutel. Ma arvan, et oleks olnud äärmiselt vale aeg ameti mahapanemiseks," rääkis Luman.

Teist korda juhatuse liikmeks valitud rõõmsameelne Tartu ärimees Neinar Seli lahkas Toomas Lumani edu saladust enne koosolekut, öeldes, et Lumanil on väga hea arusaam kogu makromajanduse üldistest alustest ja selle tekkemehhanismist. Samuti on tal olnud väga suur osa maksupoliitika väljatöötamisel.

Seli nentis, et Luman on hästi otsekohese ütlemisega, mis paljudele ei meeldi, aga oma lihtsate näidete ja eeskujuga on ta ikkagi autoriteet, keda kuulatakse.

Seli pidas kõige olulisemaks seda, kui kaks asja kokku langevad - inimene ise tahab ja teised samuti.

Seli praegu veel enda sõnul selle peale ei mõtle, mis saab, kui Luman peaks järgmisel korral mitte kandideerima. Tema hinnangul võiks ka kellegi teise vabalt esitada Lumani asemel kandidaadiks, sest asendamatuid inimesi ei ole, aga kojale ei ole vaja sellist esimeest, kes jääks lihtsalt positsioonile nukuks.

"Pigem on vaja tegusat, mida Luman ka on, kes on korralik partner nii valitsusele kui välisinstitutsioonidele," ütles Seli.

Koosoleku üks korraldajaid märkis häälte lugemise ajal saali ukse taga ootavatele ajakirjanikele, et tänavu oli liikmete osavõtt koosolekust tublisti üle poole võrra suurem kui möödunud aastal.

Juhatuse liikmeks valitud tööandjate keskliidu esimees Enne Veskimägi ütles pärast koosolekut, et see võis olla tingitud majandusolukorrast, mistõttu pannakse koja pakutavatele teenustele suuri lootusi, eelkõige ekspordikontaktide vahendamisele. Seepärast tuldi tema arvates ka kohale.

Kui koja liikmed loodavad uue juhtkonna aktiivsele tegutsemisele, siis juhtkond ise loodab, et valitsus suudab peagi eurole üle minna, säilitades senise maksusüsteemi. Need on vähemalt koja juhatuse eesmärgid ka uueks ametiajaks, kinnitas Luman pärast koosolekut lühiintervjuus.

Kas see ka nii läheb, on vähemalt osaliselt tugeva kahtluse all, kuna koosolekul esinenud rahandusminister Ivari Padar ütles enda esinemise järel majast välja tormates, et tema sõnum ettevõtjatele oli - valitsus teeb parima, et olla mõistlik. Mis see täpselt on, selgub peagi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing