Teadlane: Eesti tööturg on täis iganenud spetsialiste

24. aprill 2009, 19:50

2,5% Eesti töövõimelisest elanikkonnast ei
tööta oma erialal, vaid madalapalgalistel kohtadel allpool nende haridustaset,
rääkis Hispaania Girona ülikooli majandusprofessor Juli?n Messina.

Eesti töövõimelise elanikkonna keskmisest kõrgest haridustasemest tuleb rääkida ettevaatlikult, arvestades tõsiasja, et paljude inimeste oskused on tänaseks lihtsalt vananenud, ütles professor Messina, kes on haridustaseme, töö ja palga mittevastavuse probleemile pühendatud uurimuse üks autoreid, kirjutavad ERR uudised.

Eesti Pank korraldas täna Tallinnas seminari, kus tutvustati kaht rahvusvaheliste ekspertide poolt valminud uurimustööd. Esimene töö käsitleb haridustaseme vastavust töökoha nõuetele Eesti tööturul ja selle mõju tööturutingimustele ning teine uurimus räägib finantssektori mõjust siinsele reaalmajandusele.

Professor Messina tutvustas koos Euroopa Keskpanga tööturueksperdi Ana Lamoga valminud tööd "Educational Mismatch and Wages in Estonia". Töös uuriti haridustaseme ja töökoha nõuete vahelisi seoseid Eestis perioodil 1997-2003.

Üldiselt loetakse Kesk- ja Ida-Euroopa riikide eeliseks Euroopa Liidus suhteliselt haritud tööjõudu. Uurimuse autorite arvates on aga oluline see, kuidas vastab siinne haridustase töökoha nõuetele. Eestis võib nende hinnangul täheldada nimetatud perioodil nn struktuurset mittevastavust ja töötajate üleharitust.

Professor Messina selgitas, et suure staažiga töötajate haridustase on enamasti väga kõrge, kuid nende oskused ei vasta tööturu tänastele nõuetele, ehk lihtsamalt öeldes: nende erialad on läinud kõige kaduva teed. Enamik selliseid inimesi on pensionieelikud.

"Arvan, et see probleem laheneb iseenesest, kuna see puudutab vanemaid inimesi, kes mõne aja jooksul pensionile lähevad," ütles teadlane.

Messina toonitas eriti asjaolu, et inimesed, kes kunagi said hariduse valdkondades, mida enam ei eksisteeri, teenivad väga vähe ning Eestis tuleks mõelda, kas neil jätkub raha elamiseks.

Noorte haridustaseme ja nende teadmiste tööturu nõudmistele vastavuse kohta arvas Messina, et see on küll Eesti ja ka paljude teiste riikide jaoks probleem, kuid mitte nii terav kui vanemate inimeste puhul. Professori sõnul võib ajal, kui kõrgkoolilõpetajate arv kasvab ning kõrghariduse omandab üha rohkem inimesi, tööturul ajutiselt tekkida olukord, kui kõrgharidusega inimesed ei leia erialast tööd.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. April 2009, 15:39
Otsi:

Ava täpsem otsing