Valitsus plaanib siseriiklikud lähetused maksustada erisoodustusena

24. aprill 2009, 10:36

Äsja e-õigusse lisandunud vabariigi
valitsuse määrus kaotab siseriiklike lähetuste maksuvabastuse, kuna sellise
päevaraha maksmise kohustust tööandjale uue töölepinguseadusega ei panda.

Rahandusministeerium avalikustas eile valitsuse määruse eelnõu "Töölähetuse kulude hüvitiste ja välislähetuse päevaraha piirmäärad ning nende maksmise kord" ja saatis selle kooskõlastamiseks. Peamiseks erinevuseks varasemaga võrreldes on riigisiseste töölähetuste päevaraha maksmise kohustuse puudumine, seisab eelnõu seletuskirjas.

Rahandusministeeriumis valminud seadusandlik akt lähtub põhimõttest, et kui päevaraha maksmise kohustust pole, pole sellele vaja ka maksuvabastust. Praegu kehtiva korra järgi on siseriikliku maksuvaba päevaraha ülempiir 80 krooni ning seda ületav summa maksustatakse kui erisoodustust.

"Kulude piirmäärasid muudetakse ainult selles osas, et kaotatakse töölähetuse päevaraha alammäär riigisisesel lähetusel, ning jäetakse täielikult välja majutuskulude alammäärad. Varem oli majutuskulude alammäär seotud töötaja õigusega keelduda lähetusest," selgitas rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna peaspetsialist Kristo Madrus eelnõu seletuskirjas.

Uue töölepinguseaduse kohaselt on lähetusse saatmine reguleeritud seaduse tasandil ning lähetusse minemise korraldus töötajale kohustuslik. "Maksuvabastuse piirmäärad jäetakse samaks, kuid seoses riigisisese päevaraha maksmise kohustuse kaotamisega jäetakse ära ka maksuvabastus riigisisese lähetuse päevarahalt," täpsustas Madrus.

Seega jääb siseriikliku lähetuse päevaraha maksmine tööandja otsustada. Kui tööandja päevaraha siiski maksab, tuleb tal sellelt makse tasuda kui erisoodustuselt.

Määruse rakendamisega ei kaasne riigile märkimisväärseid tulusid ega täiendavaid kulusid, lisas Madrus seletuskirjas.

Eelnõu saadeti kooskõlastamiseks ministeeriumidele, Eesti Maaomavalitsuste Liidule ja Eesti Linnade Liidule ning arvamuse avaldamiseks Eesti Ametiühingute Keskliidule, Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsioonile, Eesti Maksumaksjate Liidule, Tööandjate Keskliidule ja Eesti Kaubandus-Tööstuskojale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. May 2009, 15:38
Otsi:

Ava täpsem otsing