MS teab, mida raskuses teha

Silvia Viidik 27. aprill 2009, 00:00

Mis teeb ühest ettevõttest hea ettevõtte? Miljon pisikest asja, aga suures osas - eriti kriitilistel aegadel -, ilmselt paindlikkus.

Naljakuu algus kiskus tehnoloogiaettevõtetel suu naerule ning Inteli ja IBMi kevadekuulutajatena hõiskama, et ilmselt on kõige hullem nüüd möödas. Neile lisas omajagu tuld ühe innovaatilisema tehnoloogiaettevõttena tuntud Apple'i peadpööritav tulemus, mis analüütikud endiselt õhku ahmima pani.

Eelmise nädala lõpus tõmbas Microsoft turu eufooriat pisut tagasi arvamusega, et halvem on alles tulemas. "Usume, et paranemine tuleb pikk ja valulik," sõnas finantsjuht Chris Liddell.

Pikk ja valulik paranemine paistab maailma suurima tarkvaratootja plaanidesse tõepoolest arvestanud olevat. Kainenema ajas kahtlemata ka tulemustes ilutsev 6protsendine käibe kaotus, esimene ettevõtte ajaloos. Ja 32protsendine kasumi kaotus...

Muidugi ei ole põhjust ka liigselt iriseda, sest kasum on kasum ja teenida rasketes majandusoludes pea 3 miljardit dollarit on siiski veel päris hiilgav tulemus.

Mida tahtsin tegelikult rõhutada, on Microsofti võime oma kulusid kärpida. Ja mitte lihtsalt siit-sealt pisut naksata, vaid kohe 700 miljoni võrra juuniks. Lisaks saadab ta aastas 1,5 miljardi dollari säästmiseks alatisele palgata puhkusele 5000 töötajat.

Investoritele see meeldib! Nad utsitasid aktsia kohe tõusule. Ka analüütikud on sellist sammu imeks pannud. "Micosoft pole tegelikult kunagi pidanud näitama erilist kulude kontrolli, aga nüüd on väga hea näha, et rasketes oludes on ta selleks võimeline," sõnas Pittsburgh Fort Pitt Capitali analüütik Kimberly Caughey.

Samuti teab tarkvaragigandi juht Steve Ballmer, et oma valgest õunast konkurendiga rinda pista, on tarvis välja tulla uute lahendustega.

Juba sügisel on oodata uut, Windows 7 operatsioonisüsteemi arvutitele, uut mõistust mobiiltelefonidele ja järgmisel aastal ka värsket MS Office'it.

Suure tõenäosusega on Microsoftil rohkem õnne pigem kulude kärpimise kui innovatsioonidega, vähemalt kuni tarbimise paranemiseni, ning heaks eeskujuks on ta selle sammuga tegelikult ju igale ettevõttele. Ka siin, meie kodumaal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing