Väikeaktsionär, vaata ette!

ÄP 27. aprill 2009, 00:00

Börsifirmade väikeinvestoritel tuleb hoolikalt jälgida, kuidas läheb tuumikomanike teistel äridel. Väikeinvestorite huvid võivad jääda tagaplaanile, kui suurosanikud soovivad oma teisi ärisid turgutada.

Eestis on traditsiooniks saanud, et börsifirmade suuromanikele kuulub veel teisigi ettevõtteid, kelle käekäik võib saada aluseks börsifirmas tehtud otsustele.

Reedel kirjutasime Nordecon Internationali (endine Eesti Ehitus) suuromanikust Toomas Lumanist. Talle ja tema äripartnerile kuulub kinnisvaraarendaja Arealis, millel on suur võlakoorem ja tühjalt seisvad arendused. "Nordeconi aktsia analüüsimisel tuleb arvestada Arealise riskiga," soovitas tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepik.

Eelkõige võib suuromanike rahavajadus praegusel keerulisel ajal mõjutada dividendide maksmist. Võib arvata, et Nordeconi puhul mängis dividendide määramisel rolli suuromanike vajadus tasuda oma teiste ettevõtete võlgu.

Skeem pole uus: mäletatavasti maksis Tallinna Kaubamaja 2001. aasta tulemuste eest omanikutulu 10 krooni aktsia kohta (kaks korda rohkem kui oli kasum aktsia kohta), kuna suuromanik Jüri Käo osales Eesti Raudtee erastamisel ning vajas raha.

Mitmed börsifirmade suuromanike eraärid teevad börsifirmaga tehinguid, mida tuleb samuti hoolikalt jälgida. Ekspress Grupi viimase kvartali aruandest võttis peatükk "Tehingud seotud osapooltega" kaks lehekülge 31st, Tallinkil ühe lehekülje. Taustsüsteem on küll muutunud. Mõned aastad tagasi ei pidanud nood puukideks kutsutud ettevõtted muretsema kasumlikkuse pärast, sest nad said tellimusi oma omanike juhitavatelt suurettevõtetelt. Täna võivad nad aga olla omanikele rahaneelajad - näiteks kinnisvaraettevõtted, millel laenud kaelas.

Nii ostis Arco Vara hiljuti oma nõukogu liikme Richard Tomingaga seotud ettevõttelt büroohoone. Börsiteade tuli alles pärast seda, kui ajakirjandus hakkas tehingust huvituma.

Et väikeaktsionärid tunneksid, et nende huvid on kaitstud, selleks peavad börsifirmade suuromanikud ja juhid väikeaktsionäridega avatult suhtlema. See tava aga, erinevalt kombest börsiettevõtte kõrvalt oma eraäriga tegeleda, Eestis eriti juurdunud pole.

Näiteks Tallinki juhid on olnud tõrksad neil teemadel avalikkusega suhtlema. Ka Ekspress Grupi suurosanik Hans H. Luik oma kinnisvaraäridest ei räägi. Kuid teised Luigele kuuluvad firmad puudutavad Ekspressi väikeaktsionäre, näiteks on nad andnud börsifirmale lühiajalisi laene.

Tuleb öelda, et Toomas Luman - olgugi, et ta meie reedest lugu "solgiämbriks" nimetas - andis Äripäevale üsna põhjalikud vastused oma teiste firmade tegevuse ja laenukoormuse kohta ning põhjendas ka dividendiotsust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing