Arengufond: välisinvestoreid meelitama riigi müügimees!

27. aprill 2009, 15:47

Eesti vajab kõrgetasemelist esindusisikut
välisinvestorite ligimeelitamiseks, leiab Arengufondi ekspertide rühm.

"Esindusisiku tööks on koordineerida riigi kui atraktiivse investeerimiskoha maine kujundamist, teha otsest müügitööd potentsiaalsete välisinvestoritega ning pidada läbirääkimisi konkreetsele investorile kohandatud motivatsioonipakettide osas," seisab Arengufondi ekspertide koostatud "Valges paberis", mis esitatakse tutvumiseks ka riigikogule.

Esindusisiku suunata peaks ekspertide sõnul olema kõik vastavad riiklikud ressursid, sh välismajandusdiplomaadid. Esindusisikut toetava büroo võiks ekspertide grupi arvates moodustada EASis täna juba töötava rahvusvahelistumise divisjoni baasil.

"Selline töö vajab tugevat ja aktsepteeritavat riiklikku ametistaatust nii siseriiklikult kui ka välismaal, milleks tasub esindusisiku ametikoht vabariigi valitsuse või peaministri büroo juures. Mõnes riigis on seda rolli täitmas asepeaminister, mõnes eraldi väliskaubandusminister või nn välismajandusvolinik alias "tsaar", Suurbritannias teeb seda tööd üks hertsogitest," kirjeldab "Valge paber" esindusisiku tegevust.

Ekspertide teatel tuleb riigil intensiivistada müügitööd ja luua tugistruktuure uutel või uusi võimalusi pakkuvatel turgudel. "Kuna on näha, et siin-seal maalimas mängitakse kriisiajal meie ettevõtetele potentsiaalselt sobivalt ringi tarne- ja tootmisahelaid (nt täna Soome kaotab turgu Rootsile – miks mitte siis meile?), on otstarbekas nendele turgudele parimal juhul üksikuna jõudva välisesindaja asemel tähtajaliselt 5-10esindajalised "löögirusikad" moodustada," pakuvad eksperdid välja.

"Nende motiveerimine toimuks selgest turuhõivamise eesmärgist ja tulemustest lähtuvalt. Sarnaselt tasub tugevdatult asuda lähenema suurte kasvuvõimalustega ahvatlevatele, aga meile tundmatutele turgudele – Hiina ja India, meile lähemalt miks mitte ka Türgi," seisab "Valges paberis".

Esindajate müügitöö ja sealhulgas eeltöö sihiks oleks Arengufondi teatel konkreetsete ettevõtete või ärivaldkondade turule sisenemise barjääride vähendamine spetsiifilistes niššides spetsiifilistele sihtturgudele. "Seda saab vedada vajadusel sama kõrgetasemeline esindusisik, kes on samal ajal investeeringute sissemeelitamise eest vastutajaks," märgitakse riigikogule koostatud dokumendis.

"Riikliku müügitöö kõrval tasub arendada perspektiivikatele turgudele minekut toetavaid riiklikke tugiinfrastruktuure, sealhulgas koostöös teiste Põhjala riikidega. Nende hulka võivad kuuluda nn ärihotellid-inkubaatorid või riikliku osalusega logistikakeskused, mida oleks võimalik ettevõtetel uuele turule sisenemise-eelses või algetapis soodsatel tingimustel kasutada (näiteks võrreldes kohalikus omandis infrastruktuuriga alandatud tasu eest)," seisab "Valges paberis".

Riigikogule esitatatav "Valge paber" on Arengufondi juures koos käinud ekspertide ja praktikute nägemus Eesti jaoks majanduskriisist väljamurdmiseks ning uuele kasvule aluse panekuks vajalikest sammudest.

"Valge paberi" koostajateks olid Arengufondi juurde koondunud ekspertid Jaan Pillesaar (Helmes), Urmas Varblane (Tartu Ülikool), Marju Lauristin (Tartu Ülikool), Raivo Vare (Eesti Koostöö Kogu), Erik Terk (TLÜ Eesti Tuleviku-uuringute Instituut), Taavi Veskimägi (Riigikogu), Siim Sikkut, Marek Tiits ja Heido Vitsur (kõik Eesti Arengufond). Ettepanekuid esitasid ja kommentaare jagasid veel ka Bo Henriksson (ABB Baltic), Vahur Kraft (Nordea Pank), Ilmar Lepik (presidendi kantselei), Andrus Treier (KredEx), Jüri Käo (NG Investeeringud), Andrus Oks ja Kitty Kubo (Eesti Arengufond) ning Daniel Vaarik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 17:30
Otsi:

Ava täpsem otsing