Arvamusliidrid Arengufoorumil: Eesti langeb pigem stagnatsiooni

27. aprill 2009, 13:39

Hetkel toimuval
Arengufoorumil läbiviidud SMS-küsitluses osalenud arvamusliidrid
arvasid kõige enam, et Eesti majandus jääb koos teiste majandustega
protektsionistlikuks, langedes sügavasse stagnatsiooni.

Arengufoorumil paluti kohaletulnutel hääletada SMSi teel, milline stsenaarium saab Eesti majandusele osaks. Valida oli nelja stsenaariumi vahel, mille tulemused olid järgmised:


1) tõsine pohmelus - 9 hääletajat

2) uus maailmakord, kus liidriks saab Aasia - 3 hääletajat

3) globaalse kapitalismi lõppmäng - 14 hääletajat

4) jätkusuutlik uus kasv - 10 hääletajat

Arengufoorumi avas president Toomas Hendrik Ilves. Foorumi väliskülaline Jeffrey Scott Saunders Kopenhaageni Tuleviku-uuringute Instituudist tutvustas maailmamajanduse kriisist väljumise võimalikke stsenaariume. Nendest Eestile tulenevaid võimalusi ja piiranguid, mida on võetud ka tervikpaketi koostamisel arvesse, avas Eesti Arengufondi majandusekspert Siim Sikkut.

Sikkut tutvustas stsenaariume lähemalt. Esimese stsenaariumi "Tõsine pohmelus" / "Lääne tagasitulek" puhul ootab meid ees kiire kohandumine riikide sekkumise tagajärjel. "See on Eestile mõningane leevendus, aga mitte pikaajaline kasv - kõik on nagu varem, ainult et tuleks uus välisomanike laine," selgitas Sikkut.

Teise stsenaariumi nimeks on "Uus maailmakord" / "Hiina kapitalism", mille puhul pöörab Aasia pilgu sissepoole. Tärkavad majandused kohanevad kiiresti. Sikkuti sõnul oleks see Eestile tõsine väljakutse, kuigi ka suur võimalus, kuna lähenetaks uutele liidritele ja mindaks uutele turgudele.

Kolmas stsenaarium on "Jätkusuutlik uus kasv", mille puhul veaksid kasvule, kuigi vaevaliselt, tärkav "roheline majandus" ja tehnoloogia areng. Eesti jaoks oleks see uus asi, kuigi oleks oht kõrvaltvaatajaks jääda. Välistatud ei ole ka, et suudetaks sellega kaasa minna, rääkis majandusekspert.

Neljanda stsenaariumi nimeks oli pandud "Piirkondade võitlus", mis tooks kaasa protektsionismi ja sügava stagnatsiooni kõikjal. Sikkuti hinnangul oleks see halvim variant Eestile, kuigi Euroopas pakuks see uusi võimalusi, näiteks kulueelise näol.

Täna toimuval Arengufoorumil tutvustab Eesti Arengufond riigikogule üleantavat „Valget paberit“, mis pakub lähtekohti ja konkreetseid samme Eestis valitseva majanduskriisi lahendamiseks. Ekspertide koostatud „Valge paberi“ peasõnum on, et euro on vajalik, kuid sellest üksi ei piisa – kriisist uue kasvuni jõudmine nõuab terviklahendust, selleks ei ole ühte ja ainust võluvõtet.

Uue majanduskasvuni jõudmiseks loodud tervikpaketi töötas välja Arengufondi ekspertgrupp, kuhu kuuluvad Urmas Varblane, Marju Lauristin, Raivo Vare, Taavi Veskimägi, Jaan Pillesaar ja Erik Terk ning Arengufondi majanduseksperdid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. April 2009, 12:25
Otsi:

Ava täpsem otsing