BÖRS: Haigus vallutab ka aktsiaturud

27. aprill 2009, 18:17

Eelmisel nädalal puhkenud ja nüüd juba
ka Euroopas tõsisemat möllu põhjustav seagripp suutis lisaks hirmu
külvamisele inimeste seas lüüa korralikult segi ka aktsiaturud, toorainetest
rääkimata.

Seni enim Mehhikot laastanud põrsakeste gripp on kiirelt võtnud juba enam kui sada inimelu ning levinud loetud päevadega kõikidele kontinentidele. Arvestades haiguse tõsidust, on lennujaamades alustatud teravamate turvameetmetega ning kohati jälgitakse inimesi palavikunähtude avastamiseks ka soojuskaameratega.

Kuna tõsisemate viirusepuhangute ajal soovitatakse inimestel pigem kodus püsida kui võõraid maid ja teid avastada, reageerisid lennufirmade aktsiad haigusele väga kiiresti. Kahtlemata andis hirmule juurde mälestus 2003. aasta SARSi juhtumitest, mis majandusele halvava sutsaka andsid, eriti meelelahutus- ja transpordisektorile.

Kõik suuremad lennukompaniid kaotasid aktsia hinna kiires müügis korralikult, enim Hiina lennufirma China Southern Airlines 15 protsendiga ning Euroopa suurim, Air France KLM enam kui 8 protsendiga. Ei pea olema eriline taibu prognoosimaks, et ilmselt kaotavad haiguse levides reisijate transpordiga tegelevad ettevõtted veelgi.

Haiguste puhul on alati ka võitjaid. Ravimifirmade aktsiad hakkasid uudiste peale kohe rõõmsalt tõusma, eriti need, mis toodavad arstimeid gripisümptomite leevendamiseks.

Siiski paistab üpris selgelt, et suurema hooga on põhjust müüa kannatavat sektorit, aga kindluse mõttes ei julgeta liiga palju raha panna võimalikku võitjasse. Seetõttu kerkis näiteks Šveitsi ravimitootja Roche aktsia vaid 4 protsenti.

Ka toorained järgisid oma tavapärast liikumismustrit. Nagu aktsiate kukkumisel tavaks, tõusis kulla ning langes nafta hind.

Just siis, kui arutletakse, kas majandusel on juba põhi käes ja investorid saavad silmadesse sädeme esimesi aktsiaturgude tõuse jälgides, lisab üks äkitselt ilmunud tõbi börsidele pudrunuiameetodil jälle palju ebakindlust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 18:17
Otsi:

Ava täpsem otsing