Eksperdid: emapalgale lisaks alustava ettevõtja palk!

27. aprill 2009, 16:04

Ettevõtluse propageerimiseks võiks Eestis
kaaluda emapalga sarnase alustava ettevõtja palga sisseseadmist, leiavad
Arengufondi nõustanud eksperdid.

"Ettevõtted, kelle eesmärk on pigem pere toitmine kui ambitsioonikas kasv, hoiavad töökohti ka raskel ajal. Nende tekke kasvuks on täna vaja esmalt panustada kiirelt ja kontsentreeritult ettevõtlusoskuste laialdasse levikusse ja ettevõtluse kui elustiili mainekujundusse," seisab Arengufondi ekspertide koostatud "Valgest paberist".

"Teisalt tuleb ettevõtlusega alustamine ülilihtsaks teha ettevõtlusega seotud asjaajamise ja algkapitali vajaduse vähendamise kaudu ning kaaluda emapalgaga sarnase alustava ettevõtja palga sisseviimist või sama sihiga maksusoodustust ettevõtluse algusajaks," teevad eksperdid seal ettepaneku.

Ettevõtlust soosivat keskkonda saavad ekspertide sõnul kujundada kohalikud omavalitsused, eriti kohalike koostöövõrgustike arendamise läbi ning sealhulgas teadmus- ja loomelinna mudelina.

Muud "Valges paberis" ära toodud strateegilised sammud tööjõu võimestamiseks ja töökohtade loomiseks on erirõhk ettevõtlikkuse suurendamisele ja ettevõtlusoskuste omandamisele, ümberõppe kättesaadavuse oluline suurendamine ning talentide ehk rahvusvahelise kogemusega tippspetsialistide Eestisse meelitamine.

Riigikogule esitatatav "Valge paber" on Arengufondi juures koos käinud ekspertide ja praktikute nägemus Eesti jaoks majanduskriisist väljamurdmiseks ning uuele kasvule aluse panekuks vajalikest sammudest.

"Valge paberi" koostajateks olid Arengufondi juurde koondunud ekspertid Jaan Pillesaar (Helmes), Urmas Varblane (Tartu Ülikool), Marju Lauristin (Tartu Ülikool), Raivo Vare (Eesti Koostöö Kogu), Erik Terk (TLÜ Eesti Tuleviku-uuringute Instituut), Taavi Veskimägi (Riigikogu), Siim Sikkut, Marek Tiits ja Heido Vitsur (kõik Eesti Arengufond). Ettepanekuid esitasid ja kommentaare jagasid veel ka Bo Henriksson (ABB Baltic), Vahur Kraft (Nordea Pank), Ilmar Lepik (presidendi kantselei), Andrus Treier (KredEx), Jüri Käo (NG Investeeringud), Andrus Oks ja Kitty Kubo (Eesti Arengufond) ning Daniel Vaarik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 17:30
Otsi:

Ava täpsem otsing