OECD: erapensionifondide varad kahanenud 20%

27. aprill 2009, 12:54

Ülemaailme finantskriis oli läinud aasta
lõpuks vähendanud üle ilma erapensionifondide varasid aastaga ligi 5,4 triljoni
dollari võrra (üle 20%), hindab Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon
OECD.

Mõnes riigis nagu Iirimaal ja USAs on varade väärtuse langus olnud järsemgi – Iirimaal 35% ning USAs 23%, seades surve alla kindlaksmääratud väljamaksega pensionisüsteemide rahastamise.

Enamikes OECD riikides on kindlaksmääratud maksetega pensionifondide rahaline kate langenud allapoole 90% taset, mis tähendab, et varade väärtus ei suuda kohustusi katta. Näiteks Suurbritannias oli see näitaja läinud aasta lõpuks vajunud 85%le. Belgias ja Soomes on protsent veel 100% piirist kõrgemal, kuid samuti alanenud – 130 protsendilt 115 protsendile, kirjutab OECD oma ülevaates.

Riigid on tänases finantskriisis reageerinud väga erinevalt – mõned on erapensioni süsteemidest loobunud, nagu Argentiina, mis erapensionid de facto riigistas. Mõnedes Kesk-Euroopa riikides kaalutakse naasmist jooksvalt rahastatavate pensionisüsteemide juurde, mis elanikkonna vananemist arvestades ei pruugi olla jätkusuutlikud. Osades riikides nagu Island ja Hispaania lubatakse praegu raskes majanduslikus olukorras inimestel ajutiselt või ennetähtaegselt oma pensionisääste kasutada, teistes on vähendatud pensionisüsteemidesse sissemakseid. Kõik see riskib aga viia selleni, et pensioniea saabudes jäävad väljamakstavad summad ebapiisavaks, hoiatab OECD. Sama oht johtub sellest, kui pensionisääste kasutada mõneks muuks otstarbeks - Iirimaal näiteks pankade rekapitaliseerimiseks.

Inimeste usaldus erapensionifondide vastu on kõikuma löönud. Samas toonitab OECD, et „praegune majanduskriis ei ole vähendanud erapensioni süsteemide tähtsust“ täiendusena riiklikele süsteemidele, mis on surve all elanikkonna vananemisest.

OECD soovitab riikidel paika jätta reeglid, mis muudavad erapensioni skeemid atraktiivseks ning annab rea nõuandeid, kuidas tagada pensionisüsteemide maksevõime. Headel aegadel peaks näiteks kehtima nõue, et pensionisüsteemide varad ületaks kohustused „oluliselt suuremas ulatuses kui 100%“, et majanduskonjunktuuri järgmiseks languseks oleks puhver olemas.

„Kui turutingimuste paranedes rahaline kate ja maksejõulisus ei kasva, jäävad kindlaksmääratud väljamaksetega pensionisüsteemid krooniliselt alarahastatuks,“ hoiatas OECD.

Muude soovituste seas annab OECD nõu parandada riskijuhtimist ja vältida liiga riskantseid varasid. Samuti on kerkinud üles küsimus raamatupidamisreeglitest, mis nõuavad varade kajastamist turuväärtuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 14:16
Otsi:

Ava täpsem otsing