Ott Pärna: Valge paber on kõikidele otsustajatele

27. aprill 2009, 16:53

Arengufondi ekspertide väljatöötatud kriisi
ületamise lahenduste pakett "Valge paber" on vormiliselt suunatud
riigikogule, ent reaalselt mõeldud kõikidele otsustajatele, ütles fondi
juht Ott Pärna.

"Vormilises mõttes on see paber riigikogule. Reaalses mõttes on see kõikidele otsustajatele, kes peaksid tänases kontekstis mingisuguseid otsuseid tuleviku mõttes tegema," selgitas Pärna täna Arengufoorumil. "Ja võib-olla kõige suurem eesmärk sellel paberil on tegelikult mobiliseerida neid jõude ja mõtteid, et tõesti midagi mõjusalt tehtud saada," lisas ta.

Pärna selgitas, et tervikpakett sisaldab endas ideed, tegu ja mõju, mis oleksid omavahelises suhtes. "Meie tegime algust ekspertide kokkutoomisega. Ma arvan, et see asi võiks samal kujul edasi minna," leidis ta. Pärna sõnul on osa riike loonud komisjoni, mis võtab kõikide osapoolte mõtted kokku ja püüab need kriitilisteks otsusteks vormida.

Tema hinnangul on väga oluline, et nii komiteel kui ka selle juhil oleks piisavalt suur mandaat seda kõike riigis teha. "Mida kõrgemal see toimub, seda parem. Meie oleme ikkagi ekspertide ringis teinud eeltöö, mis suunas tasuks mõelda ja mis on mõjusamad teod, mida lühiajaliselt annab teha," märkis Pärna.

Arengufondi majanduseksperdi Siim Sikkuti sõnul võinuks selle paketiga varem pihta hakata, aga ka täna pole veel hilja.

Arengufondi nõukogu liikme Erik Tergi kinnitusel eeldavad erakorralised ajad erakorralisi töövorme. Ma isegi ei näe muud töövarianti, kui sellist, kus riigikogu ja valitsus teevad töögrupi, kes kontsentreerub kriisimeetmete paketile, rääkis ta. "Vaadake, mis Ameerikas ja mujal toimub. See, et kõik ametkonnad ja institutsioonid toimetavad oma tavapärase tempoga ja et kriis on siis naksti ületatud, me ei usu seda keegi," rõhutas Terk.

"Me andsime panuse, et oleks omavahel seostatud kogum materjali, kust saaks edasi minna – kritiseerida, midagi välja visata, midagi juurde panna. Tükk tööd on selleks tehtud," lisas ta.

"Valge paber" sisaldab Arengufondi ekspertide koostatud 12 sammu, mis on pikemas versioonis detailsemalt lahti kirjutatud, kuid mis veel ei ole avalikkusesse jõudnud. "Vaja on avalikkuse, ka riigikogu ja valitsuse tagasisidet, enne kui lähme detailsemaks," märkis Terk.

Riigikogule esitatatav "Valge paber" on Arengufondi juures koos käinud ekspertide ja praktikute nägemus Eesti jaoks majanduskriisist väljamurdmiseks ning uuele kasvule aluse panekuks vajalikest sammudest.

"Valge paberi" koostajateks olid Arengufondi juurde koondunud ekspertid Jaan Pillesaar (Helmes), Urmas Varblane (Tartu Ülikool), Marju Lauristin (Tartu Ülikool), Raivo Vare (Eesti Koostöö Kogu), Erik Terk (TLÜ Eesti Tuleviku-uuringute Instituut), Taavi Veskimägi (Riigikogu), Siim Sikkut, Marek Tiits ja Heido Vitsur (kõik Eesti Arengufond). Ettepanekuid esitasid ja kommentaare jagasid veel ka Bo Henriksson (ABB Baltic), Vahur Kraft (Nordea Pank), Ilmar Lepik (presidendi kantselei), Andrus Treier (KredEx), Jüri Käo (NG Investeeringud), Andrus Oks ja Kitty Kubo (Eesti Arengufond) ning Daniel Vaarik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 17:30
Otsi:

Ava täpsem otsing