President Ilves: vaja on toota teistmoodi ja uutmoodi asju

27. aprill 2009, 13:11

Eesti ettevõtetel on majanduse kasvamiseks
vaja toota teistmoodi ja uutmoodi asju, mida oodatakse
ka välisturgudel, ütles president Toomas Hendrik Ilves.

"Me kõik mõtleme ja otsime lahendusi pakilistele küsimustele Eesti majanduses," ütles president Ilves täna Arengufoorumit avades. "Tegevusetuse hinnaks on käest lastud võimalused," lisas ta.

Ilvese sõnul tõi majanduskriis välja Eesti majanduse kitsaskohad, sealhulgas küllaltki ebaefektiivse majandusstruktuuri. Viimaste aastate odava laenuraha uputust ei tule sellisel kujul enam kunagi, ka siis mitte, kui maailma majandus tõusule pöörab, lisas riigipea.

"Eesti majanduse jaluletõusmine leiab seetõttu aset teistsuguses, varasemaga võrreldes hoopis karmimates tingimustes," ütles Ilves. "Nende raskuste kiuste tuleb meil oma majanduse struktuur ümber korraldada. Kui me seda ei tee, siis ootab Eestit nii vaimne kui materiaalne vaesumine," märkis president.

Riigipea hinnangul on täna ennatlik oletada, milliseks kujunevad maailma majanduse palgejooned pärast kriisi, ent tõenäoliselt ei muutu mitmed megatrendid, näiteks arenenud maailma elanikkonna vananemine, energiadefitsiit, kliima soojenemine ja Aasia maade esiletõus ehk majandusvõimu nihkumine üha enam läänest itta. Samuti kasvab tema sõnul lähiaastail oluliselt aktiivsus majanduse nn rohelises sektoris, sest energiasäästlikkus on praegu päevakorral kogu Euroopas, just siin nähakse tuge pikaajalisele majanduskasvule.

"21. sajandi maailmas toob edu avatus ja innovatsioonivõime, mitte enam odav tööjõud. Seda peame meiegi arvestama ning seda peab toetama ka Eesti homne maksusüsteem," rõhutas Ilves. "Kui täna asume tegema rahakärpeid innovatsiooni ja ajude arvelt, siis lõikame läbi homse arengu eeldused. Sel juhul muutuks ka kogu ülejäänud arutelu sisutuks ja mõttetuks," hoiatas ta samas.

Pikemas perspektiivis saab majandus kasvule pöörata siis, kui oleme taastanud usalduse nii kodu- kui välismaiste investorite silmis, ütles riigipea. "See tähendab euro tulekut, millega koos kaob ka investorite ebakindlus tuleviku ees. Euro tulek muudab ka suhtumist meisse: võib arvata, et stabiilsesse, uuenduslikku ja avatud majanduskeskkonda leiavad lisaks Euroopa ja muu maailma rahale tee ka ettevõtted ja inimesed, ja miks mitte püsivalt," rääkis president.

Kõige aluseks ja eelduseks on Ilvese sõnul majanduse tootlikkuse kasv. "Meil ei tasu loota sellele, et hakkame tegema tänaseid asju veidi paremini. Vaja on toota teistmoodi ja uutmoodi asju, millel on stabiilset turgu eelkõige välisturgudel," lausus ta. "Peame kujundama Eestis uut tüüpi majandusliku ökosüsteemi, kus tahavad töötada andekad inimesed," märkis Ilves.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 14:07
Otsi:

Ava täpsem otsing