Silvia Viidik • 27. aprill 2009 kell 21:00

Haigus vallutab ka aktsiaturud

Eelmisel nädalal liikvele pääsenud ja nüüd juba ka Euroopas tõsisemat möllu korraldama asunud seagripp suutis lisaks hirmu külvamisele inimeste seas lüüa korralikult segi ka aktsiaturud, toorainetest rääkimata.

Seni enim Mehhikot laastanud põrsakeste gripp on kiirelt võtnud juba enam kui sada inimelu ning levinud loetud päevadega kõikidele kontinentidele. Arvestades haiguse tõsidust, on lennujaamades alustatud teravamate turvameetmetega ning kohati ka inimeste jälgimisega soojuskaameratega avastamaks palavikunähte.

Kuna tõsisemate viirusepuhangute ajal soovitatakse inimestel nakkuvuse vähendamiseks pigem kodus püsida kui võõraid maid ja teid avastada, reageerisid lennufirmade aktsiad haigusele väga kiiresti. Kahtlemata andis hirmule juurde mälestus 2003. aasta SARSi linnugripist, mis suutis majandusele halvava sutsaka anda, eriti meelelahutus- ja transpordisektoris.

Kõik suuremad lennukompaniid kaotasid aktsia hinna kiires müügis korralikult, enim Hiina lennufirma China Southern Airlines 15 protsendiga ning Euroopa suurim, Air France KLM enam kui 8 protsendiga. Ei pea olema eriline taibu prognoosimaks, et ilmselt kaotavad haiguse levides inimeste transpordiga tegelevad ettevõtted veelgi.

Aga haiguste puhul on alati ka võitjaid. Ravimifirmade aktsiad asusid uudiseid kuuldes kohe rõõmsalt väiksemat sorti mägesid vallutama, eriti need, kes poole suuga mainisid oma rohtude tugevast mõjust igasugustele gripisümptomitele.

Siiski paistab üpris selgelt, et suurema hooga on põhjust müüa kannatavat sektorit, aga kindluse mõttes ei julgeta liiga palju raha panna võimalikku võitjasse. Seetõttu kerkis näiteks Šveitsi ravimitootja Roche aktsia vaid 4 protsenti.

Ka toorained täitsid oma tavapärast liikumismustrit. Nagu aktsiate kukkumisel kohane, asutas end tõusule kulla hind ning nina norgus pidi langusega leppima nafta.

On vast haigusel ajastus. Just siis, kui arutleme, kas majandus on juba leidnud oma põhja ja saame silmadesse sädeme esimesi aktsiaturgude tõuse jälgides, tuleb üks tõbi ja lisab börsidele pudrunuiameetodiga jälle palju põnevust.

Hetkel kuum