Tolliseadustik toob uued kohustused

Annely Plees 28. aprill 2009, 00:00

Üle tollipiiri toimetatava kauba suhtes rakendub Euroopa Liidus 1. juulist julgeoleku ja turvalisuse kontrolli põhimõte.

Ühenduse tolliterritooriumile vahetult kolmandast riigist, v.a Norrast ja Šveitsist, toodud kauba kohta peab esitama sisenemise ülddeklaratsiooni. Selle esitab kas vedaja või vedaja teadmisel isik, kes on võtnud vastutuse kauba toimetamise eest ühenduse tolliterritooriumile.

Elektroonse sisenemise ülddeklaratsiooni esitamiseks on kaks võimalust: masin-masin liidese kaudu ja veebiliides kaudu.

ICSi rakendamine toob endaga kaasa muudatusi terminalipidajate rakenduses TERM ja maanteetranspordi ülddeklaratsioonide moodulis SUMDEC, mis nn kolitakse ümber impordi kontrollisüsteemi.

Vahetult ühenduse tolliterritooriumilt väljaviidavate kaupade kohta tuleb esitada julgeoleku ja turvalisuse andmeid sisaldav ekspordi deklaratsioon. Kui ühenduse tolliterritooriumilt väljaviidavad kaubad ei ole hõlmatud tollideklaratsiooniga, tuleb väljumistolliasutusele esitada väljumise ülddeklaratsioon.

Tolli- ja ülddeklaratsioonide andmekoosseisud on sätestatud tolliseadustiku rakendussätete lisas 30A.

Väljumise ülddeklaratsiooni esitamise kohustus lasub isikul, kes viib kauba või on võtnud vastutuse kauba veo eest ühenduse tolliterritooriumilt välja, või isikul, kes suudab kõnealust kaupa pädevale tolliasutusele esitada või esitada lasta, või eelnevalt nimetatud isikute esindajal.

Lisaks paberivabale transiidikeskkonnale luuakse lisameetmed, mis tulenevad tolliseadustiku ning rakendussätete turvalisuse ja julgeoleku meetmetest. Toimub uue automatiseeritud transiidisüsteemi (NCTSi - New Computerized Transit System'i) laiendamine.

Transiidiprotseduuri, sh TIR-märkmiku, andmete esitajal on võimalik valida kas ta esitab transiidideklaratsiooni ülddeklaratsiooni rollis või lisaks transiidideklaratsioonile esitab sisenemise või väljumise ülddeklaratsiooni.

Transiidiprotseduuri andmeid võib kasutada sisenemise või väljumise ülddeklaratsioonina, kui on täidetud järgmised tingimused: kaubad tuuakse ühenduse tolliterritooriumile või viiakse sealt välja transiidiprotseduuriga; transiidi andmeid vahetatakse infotehnoloogia ja arvutivõrgu abil; andmed hõlmavad tollikoodeksi rakendusmääruse (1875/2005) lisas 30A nõutavaid kõiki andmeid.

Transiidideklaratsiooni, kaasta arvatud TIR-märkmiku, andmeid (edaspidi transiidideklaratsiooni) esitab tollile printsipaal, vedaja (TIR-märkmiku valdaja) või vedaja teadmisel isik, kes on võtnud vastutuse kauba veo eest ühenduse tolliterritooriumil.

Euroopa Komisjon võttis vastu määruse, mille kohaselt ICSi ja ECSi kasutamine ettevõtete jaoks ei ole kohustuslik kuni 1. jaanuarini 2011. aastal, mis tähendab, et elektroonsete sisenemise ja väljumise ülddeklaratsioonide esitamine ettevõtete jaoks on vabatahtlik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing