Juhtkiri: Heale äriplaanile rahakraanid lahti

1706-aripaev 28. aprill 2009, 07:00

Äripäeva tänane kaanelugu kinnitab seda,
mida oleme varem oma juhtkirjades öelnud: raskest ajast hoolimata ei ole pangad
laenukraane päriselt kinni keeranud - laenudelt teenitav marginaal on see,
millest pangad elavad, ja pangad tahavad ikka edasi elada. Hea äriprojektiga
tasub seega alati panka minna, kui endal selle käimalükkamiseks raha kohe võtta
pole.

Müüti, et pangad laenu ei anna, levitavad tõenäoliselt need, kes jäid pangas mingil põhjusel pika ninaga. Tõepoolest on praegu pankadest raskem laenu saada kui aasta-paar tagasi - laenutingimused on muutunud karmimaks. Niisamuti on muutunud aeg. Pangad teevad sedasama, mis ettevõtjad: on tõmmanud kulusid kokku ja muutunud ettevaatlikumaks - jälgivad tähelepanelikumalt oma partnereid ning igaühega lepinguid ei sõlmita.

Pole põhjust sarjata panku selle eest, mis iseendale loogilise käitumisena tundub. Pigem tuleks panku kiita - pingutused selle nimel, et vastata esitatud laenutingimustele, mõjuvad ka ettevõttele endale tervistavalt. See on midagi sarnast Eesti ettevalmistustega Euroopa Liitu astumiseks, ainult väiksemas formaadis.

Kõige olulisem ongi oskus muutuda koos ajaga - ka ettevõtte laenukõlblikuks lihvimine on muutumine. Pank ütleb ettevõttele sisuliselt ette, mis suunas tuleb muutuda. See, mida me seni hindasime, on kaotanud oma väärtuse. Eeskätt kinnisvara, mida pangad enam tagatisena ei hinda.

Rahavood on need, mida Swedbanki ettevõtete panganduse juhi Artjom Sokolovi sõnul pangad vaatavad. Üks kriteerium on omafinantseerimise (kas reservidest või rahavoost) võime. Pangad tahavad ka, et laenu või krediidi taotlejal on selge visioon, kindlad lepingud. Niisamuti vaatavad nad, kas ettevõttel on pädevad juhid. Juhtide pädevuse mõõdupuuks on aga ettevõtte varasemad majandustulemused. Samuti soovitavad pangad keskenduda põhitegevusele.

Ka ses mõttes on aeg muutunud, et kui aastapäevad tagasi lõid pangad üksteiselt kliente üle, neid soodsamate tingimustega meelitades, siis praegu hoiavad nad pigem oma kliente ning teiste pankade klientidesse suhtuvad umbusklikumalt. Tekib ju küsimus, miks ettevõtja oma pangast laenu ei saanud.


Õigupoolest ei ole pankade nõudmistes midagi kaelamurdvat - nii see peakski olema. Ja nii see ka mõni aasta tagasi oligi, kuni ümberringi kasvav optimism senised põhimõtted pea peale keeras ning uljalt uusi projekte käima lükkama pani. Niisamuti oli ju ka pankadega, kes toetasid optimismi tagant ja lõpuks valimatult odavat laenuraha uksest ja aknast väljastasid.

Raha saamine pangast on ettevõtjale seega praegu nagu kvaliteedimärk. Ja see aitab ka raskustest välja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. April 2009, 10:14
Otsi:

Ava täpsem otsing