Ravimitootjate liit muretseb ravimite kättesaadavuse pärast

28. aprill 2009, 10:26

Ravimitootjate liit muretseb plaanitavate
haigekassa eelarvekärbete raames võimaliku 50% soodustusega ravimite
kompenseerimise vähendamise pärast.

Selle soodustusega ravimite puhul on patsientide omaosalus niigi kõige suurem ja samas moodustavad need ravimid kõige suurema osa soodusravimitest, teatas liit. Soodustusega 50% on eelkõige haigussümptomeid leevendavad ravimid, näiteks valuvaigistid, silmatilgad ja ravimid allergia, depressiooni, maohaavandite, reflukshaiguse ja eesnäärme suurenemise leevendamiseks. Aga ka antibiootikumid, rasestumisvastased preparaadid ning ravimid psüühiliste haiguste ja bronhiaalastma raviks.

Patsient maksab 50%se soodustuse puhul 50 krooni omaosalust ning haigekassa hüvitab jaehinna ja patsiendi omaosaluse vahelisest summast poole, sh mitte üle 200 krooni retsepti kohta. See tähendab, et krooniliste haiguste puhul on hüvitis kuni 200 krooni soodustust kahe kuu ravimikoguse kohta. 50% soodusnimekirjas on väga erinevad ravimid, mille puhul soodustuse ulatus on mõnekümnest sendist kuni 1200 kroonini aastas.

Ravimitootjate liidu teatel on seadusemuudatuste eelnõu tasemel rohkem kui aasta aega olemas otsus kaotada tulevikus 200 krooni piir 50%se soodustusega ravimite hüvitamisel, kuid arvestades praegust majanduslikku seisu, on selle eelnõu saamine seaduseks vähetõenäoline.

Võimalik ravimite kompenseerimise vähendamine avaldaks liidu teatel suurimat mõju neile sihtrühmadele, kes majanduskriisi tingimustes töö ja stabiilse sissetuleku kaotavad.

Sotsiaalminister Hanno Pevkur mainis ETV saates ravimite 50protsendilise soodustusega nimekirja ülevaatamist, kuna seal on ministeeriumi ravimitega tegelevate spetsialistide kinnitusel kaheldavusi. Eelmisel nädalal ütles reformierakondlasest endine sotsiaalminister Toomas Vilosius, et kõige lihtsam kokkuhoid tuleks ravimite 50protsendilise hüvitamise lõpetamisest.

Lisaks soodustusele 50% on valdavalt krooniliste haiguste raviks mõeldud ravimitele kehtestatud ka soodusprotsendid 75, 90 ja 100, mille puhul patsient tasub 20 krooni – sageli ka piirhinda ületava omaosaluse – ja haigekassa mainitud protsendi piirhinna või hinnakokkuleppega kaetud ulatuses.

Kulutused retseptiravimitele elaniku kohta kuus on ravimiameti statistika kohaselt igal aastal suurenenud. Patsientide omaosalus soodusravimite eest tasumisel oli statistika andmeil mullu keskmiselt 38%. Seoses ravimite käibemaksu suurenemisega käesolevast aastast suurenes ka omaosalus. Euroopa Liidus peetakse soovituslikuks maksimaalseks omaosaluse piiriks ravimite eest tasumisel 25%.

Ravimitootjate Liit on 1996. aastal asutatud mittetulundusühing, mis esindab Eestis tegutsevaid uurimistööl põhinevaid originaalravimite tootjaid ja geneerilisi ravimeid tootvaid ravimifirmasid, mille toodang on mõeldud müügiks retsepti alusel või professionaalsete tervishoiutöötajate kontrolli all. Praegu kuulub liitu 24 liiget.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. April 2009, 10:26
Otsi:

Ava täpsem otsing