Analüütikud näitavad Baltikale punast tuld

Kadrin Karner 29. aprill 2009, 00:00

Baltika 62,56 miljoni krooni suurune kahjum ületas LHV ootusi, kes prognoosis Baltika kahjumiks 51,6 miljonit krooni. "Positiivse poole pealt on ettevõte suutnud oluliselt vähendada püsikulusid. Turustuskulud vähenesid aastataguse ajaga 11,2% ning halduskulud 10,1%," ütles LHV analüütik Kristo Oidermaa.

Peamine erinevus LHV ootuste ja tulemuste vahel tulenes oodatust oluliselt väiksemast brutokasumist, selgitas Oidermaa.

"Kuigi ettevõte on suutnud valuutade nõrgenemisele vastata hindade tõusuga välisriikides, mõjutasid kasumi kahanemist tavalisest suuremad allahindlused ning lao tühjendusmüük," möönis analüütik.

"Ühe suure ohuna Baltikale näeme liiga suureks kasvanud laenukoormust," märkis Oidermaa. Ettevõtte laenukoormus on kasvanud 320,7 miljonile kroonile, millest küll 93,8 miljonit krooni on seotud kinnisvaraprojektiga. Analüütik nentis, et samas on Baltika omakapital 228,4 miljonit krooni, mis võib tähendada, et ettevõttel võib lähemas tulevikus tekkida vajadus kaasata lisakapitali.

Oidermaa sõnul on LHV soovitus Baltika aktsiale "müü".

Hansabank Marketsi analüütiku Pavel Lupandini sõnul on praegu Baltika jaoks käimas võtmeperiood, kus selgub, kas võrreldavate poodide käibe langus on oma põhja teinud ning kas plaanitud kulude kärped on piisavad.

"Baltika varud endiselt märkimisväärsed ja tõenäoliselt ei lõpe ulatuslikud allahindlused enne teise kvartali lõppu," ütles Lupandin.

Lupandini sõnul peitub põhirisk järgnevas kuues kuus. "Kui võrreldavate poodide müügi langus stabiliseerub, võime oodata ka marginaalide paranemist. Kuni selel ajani on Baltika aktsia riskantne vara isegi hoolimata faktist, et ettevõtte fundamentaalne väärtus ületab turuväärtust. Meie soovitus aktsiale on kõrge riskiga "hoia"," lisas Lupandin.

Baltika selle hooaja üks eesmärke on vabastada raha liigsete varude alt ning juba on vähendatud investeeringuid - piiratakse uute poodide avamist , ütles Baltika juht Meelis Milder. "Loodame sügise alguseks jõuda varudega uuele tasemele, siis leevendub ka surve likviidsusele," selgitas ta.

Kulude kokkuhoid on teine suur teema, sõnas Milder. "Loodame näha alates teisest kvartalist praeguseks juba tehtud paljude kulukärpeotsuste realiseerumist. Paljud eesmärgid on juba saavutatud, endiselt peame läbirääkimisi rendihindade ja kaubakulu alandamiseks," ütles Milder. Liigsete varude realiseerimisega seotud tavalisest suuremad allahindlused on keskmise ostuhinna võrreldes eelmise aastaga alla viinud, lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing