Dividendilehmad paluvad ajatada maksetähtaegu

Kadri Paas 29. aprill 2009, 00:00

Tallinna Sadam saatis 23. aprillil rahandusministeeriumisse kirja, tehes ettepaneku selle aasta dividendide maksetähtaeg ajatada. Ettevõte oleks pidanud 100 miljonit krooni ära maksma 22. aprillil.

Firma juhatuse esimees Ain Kaljurand ütles Äripäevale, et see ei ole esimene kord ettevõtte ajaloos, kui rahandusministeeriumile tehakse maksetähtaja ajatamise ettepanek.

On olnud aastaid, mil ettevõte on enda sadadesse miljonitesse küündivad dividendid riigile ka mitmes osas tasunud.

"Tänavuse ettepaneku järgi maksaksime dividendid ära novembris. Kuivõrd meil on dividendimakseks vaja kaasata laenukapitali, siis loodame läbirääkimised pankadega ühele poole saada sügisel ja siis oleme valmis ka kohe dividendid ära maksma," selgitas Kaljurand.

Ta lisas, et ettevõte räägib praegu läbi Põhjamaade Investeerimispangaga ja mitme teise kommertspangaga.

"Meil ei ole kahtlust, et me ei saa laenu, aga praegu on kahtlemata protsess keerulisem. Need on pikaajalised laenud. Kui räägiksime lühiajalistest laenudest, siis oleks see raha oluliselt kallim. Kui riik ikkagi ütleb, et ta tahab kohe saada 100 miljonit krooni, siis me rakendame kohe plaani B või C, aga see oleks selgelt ettevõtte jaoks kulukam ja tähendab omaniku jaoks samuti tulevikus väiksemat kasumi- ning dividendinumbrit," rääkis Kaljurand.

Samas rõhutas ta, et kui raha oleks tõesti vaja lähiajal välja maksta, siis likviidsusprobleeme Tallinna Sadamal ei teki, kuid käimasolevad projektid oleks sel juhul vaja kriitilise pilguga üle vaadata.

Kaljuranna sõnul ei ole rahandusministeerium nende taotlusele seni vastanud.

Päev varem, 22. aprillil jõudis rahandusministeeriumisse ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kiri minister Juhan Partsi allkirjaga. Tema tegi ettepaneku ajatada ASi Eesti Loots ja Lennuliiklusteeninduse ASi tänavused dividendimaksed.

Lennuliiklusteeninduse ASi finantsdirektor Marko Otsing ütles Äripäevale, et neil ei oleks selleaastast dividendisummat lihtsalt kohemaid kassast võtta, mistõttu soovitigi maksetähtaega ajatada.

Majandusministeerium tegi rahandusministeeriumile ettepaneku, et Lennuliiklusteeninduse AS maksaks esimese 20 miljonit krooni ära hiljemalt 11. aprillil - see on Otsingu kinnitusel ka tasutud - ja ülejäänud summa peaks firma riigile maksma hiljemalt 31. oktoobriks.

Otsing lisas, et kui riik oleks ikkagi kohe nõudnud kogu summa eelarvesse maksmist, pidanuks nad laenu võtma, kuid seetõttu oleks tulevikus ettevõtte kasuminumber väiksemaks jäänud.

Mis puudutab Eesti Lootsi dividendimakset, siis selle soovis Parts ajatada neljaosaliseks: 2,5 miljonit krooni makstaks välja 30. mail, 30. augustil, 30. septembril ja 30. oktoobril. Põhjuseks tõi ministeerium vajaduse säilitada ettevõtte likviidsus, samuti vajab tasumist varasemal perioodil alustatud investeeringu viimane osamakse, ka on lootsifirma tulud vähenenud.

Rahandusministeeriumi spetsialist Katrin Reimann ütles, et ministeerium on ka varasematel aastatel dividendide ajatamisel lähtunud põhimõttest, et dividendid laekuksid riigieelarvesse võimalikult kiiresti, kuid samas arvestades eesmärki, et oleks tagatud ka äriühingu likviidsuse stabiilsus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:04
Otsi:

Ava täpsem otsing