Muusikapäevad taas Tartus

Mari Hiiemäe 30. aprill 2009, 00:00

Kokku esineb homme ja ülehomme toimuvatel muusikapäevadel 24 kollektiivi. Ürituse loovjuhi Jaan Habichti sõnul iseloomustab kõiki muusikapäevade esinejaid heas mõttes märksõna "hullus", samuti millegi uue tegemine ning eristumine omal ajal. "Laval on kõik need muusikud, kes näitasid üles initsiatiivi seal olla, samuti need, keda korraldajad spetsiaalselt esinema palusid, eeldades, et muusikud on piisavalt elujõulised seda tegema," rääkis Habicht.

Muusikapäevade raames kõlab muusikat, mida tavapärases kontsertvormis tänapäeval naljalt ei kuule. Näiteks tuleb esitusele Rein Rannapi suurvorm "Taevas ja maa", mis kõlab Vanemuise kontserdimajas veerand sajandit pärast "Ilusat maad", mis kunagi samuti seal esiettekandeni jõudis. Ansamblid Panto, HND, Justament ja Rosta Aknad esinevad koos Vanemuise sümfoonikutega.

Huvitav suurprojekt on vanakreekakeelne "Kojujõudmine" Peeter Volkonskilt ja Rosta Akendelt, mida saadab võimas taustajõud koosseisus Tartu Akadeemiline Meeskoor, Emajõe Ööbikute Naiskoor ning Vanemuise Sümfooniaorkester, kõik ühel ajal laval. Suurvormide kõrval leidub festivalil ka samavõrd huvitavaid ning uudseid väikevorme. Näiteks trio Kappel-Nõgisto-Steinfeldt, kes muusikapäevi alustab, paneb etteasteks kokku spetsiaalse vana ja uut ühendava kava. Muusikapäevade lõpukontserdil kuuleb Tõnis Mäe ning Chalice'i esituses samuti midagi ainukordset.

Habichti sõnul on juubelipäevade atmosfäär oma olemuselt vähemasti esinejate jaoks üsna võrreldav varasemate festivalide omaga. "Seda kreatiivsust ja loomingut vaadates, mis toimub, julgen ma väita, et korraldajate ja paarisaja asjast tõsisemalt huvitatud inimese jaoks on see atmosfäär absoluutselt võrreldav," arvas Habicht.

Erinevus on mõistagi publikus. Kui muusikapäevade traditsiooni algul moodustasid publikust põhihulga üliõpilased, siis tänavusele juubelifestivalile on tõenäoliselt tulemas eelkõige needsamad toonased tudengid - nüüd 30 aastat vanematena.

Tartu muusikapäevade ajaloo meenutuseks ilmub juubelifestivaliks temaatiline kroonikaraamat ning DVD, kuhu on kokku kogutud originaalsalvestused muusikapäevadest. Samuti avatakse muusikapäevade fenomeni jäädvustamiseks Vanemuise kontserdimaja ees monument Eesti muusik, mille avamistseremoonia toimub homme, 1. mail kell 14.00.

Muusikapäevade taaskorraldamisega astub festival jälje ajalukku. Püsivat traditsiooni sellest üritusest välja arendada korraldajatel ei ole. "Me püüame taasluua seda atmosfääri, mis oli siis. Ainus, mida me soovime, on see, et me looduga midagi ära ei lõhuks," rääkis Habicht ning lisas, et jälgides seda, mida suurem osa loomingulisi kollektiive muusikapäevadeks valmistudes teeb, pole kartusteks põhjust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing