Siim Kallas: ELi uue eelarve siht on majanduse elavdamine

30. aprill 2009, 13:24

Euroopa Komisjon võttis eile vastu 2010.
aasta esialgse eelarveprojekti summas 139 miljardit eurot, selle rõhk
on Siim Kallase sõnul Euroopa majanduse elavdamisel.

Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas, kes vastutab ka finantsplaneerimise ja eelarve eest, nimetas uut eelarvet ennetavaks. "Selle eelarvega tahame me aidata ära hoida veelgi järsemat majanduslangust. Teadus- ja innovatsiooniprogramme rahastatakse kuue miljardi euro ulatuses ning üheksa miljonit inimest saavad toetust Euroopa Sotsiaalfondi kaudu," rääkis ta.

"2010. aastal võetakse kasutusele ka teine osa ELi eelarvest majanduse elavdamise kavasse antavast panusest, millega kriisist ülesaamiseks eraldatavate vahendite kogusumma ulatub ajavahemikus 2008–10 rohkem kui kuue miljardi euroni," lisas Kallas.

Järgmise aasta kulutuste peaeesmärk on majanduskasvu taastamine ning ettepaneku kohaselt suunatakse 45 protsenti vahenditest kasvu- ja tööhõivemeetmetesse. Nende meetmete eelarve suureneb 3,2% võrra, sellega soovitakse toetada konkurentsivõime taastamist kogu euroliidus.

Suuremate teadus- ja energeetikaprogrammide vahendid kasvavad rohkem kui 12%. Raha saab juurde ka ühtekuuluvuspoliitika, mille raames läheb EL12 riikidele 52% ühtekuuluvusfondi ja struktuurifondide vahenditest. Euroopa Komisjoni teatel suurenevad kõik eelarverubriigid. Kulukohustuste assigneeringute kogusummaks on ette nähtud 138,6 miljardit eurot (1,18% kogurahvatulust) ning maksete assigneeringute kogusummaks 122,3 miljardit eurot (1,04% kogurahvatulust).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. April 2009, 13:24
Otsi:

Ava täpsem otsing