Ehitis läheb tellijale odavamaks

Aare Uusalu 04. mai 2009, 00:00

Mai alguses jõustuvad ehitusseaduse muudatused, mis tõstavad senisest paremini ehitusprotsessis esile projekti tähtsust. See teeb projekteerijaile heameelt. Senine seadus ei käsitlenud ehitusprojekti olemust kuigivõrd. Muutuste tulemusena peaks ehitis tellija jaoks tulema odavam ja kasutamiskulud olema madalamad.

Uus seadus nimetab projekti kolme kohustuslikku staadiumi: eel-, põhi- ja tööprojekti. Sedagi on veel vähevõitu, kuid seaduses on ka öeldud, et nõuded ehitusprojektile kehtestab majandus- ja kommunikatsiooniminister.

Projektbüroode liit soovib nõuete kehtestamise määruse eel ministeeriumiga konsulteerida, et tulemus saaks meie töö seisukohalt parim. Kindlasti tuleks veel toonitada, milline projekti staadium on mille jaoks. Ehk lühidalt: eelprojekt eesmärgiga kooskõlastada ametkondadega ja ehitusloa saamiseks, põhiprojekt ehitushanke läbiviimiseks ja tööprojekt, mille alusel ehitatakse. Nii muutub seadus tellija, projekteerija ja ehitaja jaoks selgemaks. Appi tulevad ka projekteerimise standardid. Hästi mõistlik oleks ka, kui projekti autor on kõigis kolmes staadiumis käivate ettevalmistus- ja ehitustööde juures.

Uues seaduses on head veelgi. Nt on muudetud rajatise mõistet. On tehtud mööndus, et funktsionaalselt koos toimivatest rajatistest koosnevat ehituslikku kompleksi võib käsitleda ühe rajatisena. Kui varem oli ühele rajatisele vaja välja anda kümneid ehituslube, siis nüüd on võimalus piirduda ühega. Nt kanalisatsiooni puhastusseadmeid, kütuseterminali, raudteed võib käsitleda ühe rajatisena. See lihtsustab märgatavalt ehitusprojekti menetlemist, samuti ehitisregistri pidamist.

Seaduse järgi saab vastutav spetsialist olla kõrgharidusega ja 3aastase projekteerimisstaažiga isik - see määratlus ei ole meie arvates piisav. Praktika on näidanud, et hea inseneri kujunemiseks kulub kümmekond aastat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing