Igal erakonnal oma sihtkapital

ÄP 04. mai 2009, 00:00

Jüri Vilmsi Sihtkapitali mäletate? Seda organisatsiooni, mille kaudu sai anonüümselt Keskerakonnale raha annetada ja mida nüüd uurib kapo? Kui Äripäev sellest kirjutas, siis teatasid Reformierakonna liidrid, et nende puhul ei tuleks selline käitumine kõne allagi. Aga võta näpust.

Reformierakond osutus samasuguseks annetajate varjajaks ja skeemitajaks, kui keeldus Kodanikuhariduse Sihtasutuse annetusi avaldamast.

Teatud mõttes on Reformierakond veel hullemgi, sest nende kahepalgelisusele pole vastast. Kui nende poliitiline oponent vahele jäi, siis võtsid nad sõna küll.

Justiitsminister Rein Lang teatas mullu maikuus toimunud pressikonverentsil, et erakondade rahastamine tuleb muuta läbipaistvaks ja Jüri Vilmsi Sihtkapitali taoliste erakondade sidusorganisatsioonide rahastamine tuleb avalikustada. Rääkis nii, aga ise justiitsministrina ei teinud midagi selleks, et olukord paraneks. Ja lasi selle asemel hoopis oma erakonnal täpselt samu skeeme kasutades annetusi vastu võtta.

Taas kord peab Euroopa Liit - seekord Euroopa Nõukogu juures asuva korruptsioonivastase ühenduse GRECO hindamisgrupp - meile lasteaiatädi mängima ja noomitusi tegema.

2007. aasta lõpul Eestis käinud hindamisgrupp tegi Eestile 17 ettekirjutust, mille täitmist kontrollitakse tänavu oktoobris. Muu hulgas oli seal nõue "laiendada otse või kaudselt erakondadega seotud või muul viisil erakondadega seotud üksuste (nn sidusorganisatsioonide) määratlust ning teha erakondadele kohustuslikuks lülitada need üksused nii oma aastaaruandesse kui ka valimiskampaania rahastamise aruandesse". Erakondade ja valimiskampaaniate rahastamise kontrollimine soovitati teha ülesandeks sõltumatule organile. Aga Lang vaidles vastu juba tollal, öeldes, et ei poolda järjekordse täitevvõimuorgani asutamist, vaid soovib näha parteide rahastamist kontrollimas riigikogu korruptsioonivastast komisjoni.

Kujutage ette spordiala, kus doping on normiks. Valitseb mõtlemine: "Kui kõik teevad, miks peaksin mina see loll aus olema?" Kontrollib dopingu kasutamist aga sportlastest endist moodustatud "dopinguvastane komisjon".

Ka erakondade rahastamisel on meil sahkerdamine normiks, mitte erandiks. Auti mängib partei ennast vaid siis, kui ikka juba avalikult "dopingut" võtab. Nii sai Rahvaliit mõneks ajaks võistluskeelu, aga küll seegi peagi ununeb.

Tegelikult on meil olemas sõltumatu organ, kellel on erakondade rahaasjades selguse saamiseks vajalikud ressursid, mandaat ja personal, nagu Eurooa hindamisgrupp ette pani. See on riigikontroll, kellele tulekski see ülesanne anda ja kes on seda ka endale küsinud. Aga andjaid pole, kui kõik sahkerdavad eesotsas pea- ja justiitsministri parteiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing