Sarnet: riik peab makse koguma, mitte äri ajama

04. mai 2009, 17:42

Riik peaks oma liigse vara maha müüma ja
keskenduma maksude kogumisele, sest see on äri tegemisest lihtsam, ütles
kunagise erastamisagentuuri juht Väino Sarnet vastuseks Äripäeva päevaküsimusele
müügiks kõlbuliku riigi vara kohta.

„Vastus on väga lihtne – liigne riigi vara peaks müüki minema,“ vastas Sarnet. Tema sõnul pole küll alati lihtne määratleda, mis see liigne on, kuid põhimõtteliselt on riigi jaoks üleliigne selline vara, mille haldamine koormab mõttetult riigieelarvet ja tegelikult ei ole seda vara avalike ülesannete täitmiseks vaja.

„Muidugi võib alati mõelda ka spekulatiivselt – praegu hoiame, homme saame ehk kallimalt müüa. Nende kahe mõtte vahel need otsustajad seal ilmselt kõiguvad,“ pakkus Sarnet.

Riigi ettevõtete müügist rääkides märkis Sarnet, et eriti just väike riik peaks pigem keskenduma riigi tuumikfunktsioonide täitmisele. „Alati on lihtsam raha maksudena koguda kui seda ise teenida. Riik peaks ka ise avastama, et äri tegemine on üks väga raske asi ja riigil ei tule see väga hästi välja. Kuna aga riigil on jõuhoovad olemas, on lihtsam koguda makse teistelt, kes tööd teevad ja mitte üritada ise sõuda,“ ütles Sarnet ja lisas, et kas lobby-gruppide tegevuse tulemusena maksustamistahtmist jätkub, on juba omaette küsimus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. May 2009, 20:39
Otsi:

Ava täpsem otsing