Mida arvate maksutõusude abil riigikassa täitmisest?

ÄP 05. mai 2009, 00:00

Raul Eamets, Tartu Ülikooli majandusprofessor
Kui tõstetakse otseseid makse, jahutatakse majandust veelgi. Kui majandus langeb 15 protsenti, ei tundu väga mõistlik otseste maksude tõstmine.

Kaudsete maksude tõstmine on kiirem viis lisaraha saada. Samas kui tarbimine väheneb, ei pruugi käibemaksu laekumise efekt suur olla.

Kaudsete maksude tõstmisel on kindlasti inflatsiooni suurendav efekt, nii et kui endiselt on päevakorral euro, peab hoolega kalkuleerima, et vinti üle ei keerata. Vastasel juhul muutub enamik sellest eelarvedefitsiidi vähendamise ponnistusest mõttetuks.

Olen põhimõtteliselt kinnisvaramaksu kehtestamise poolt. Samas tuleb see ka korralikult läbi mõelda. Kokkuvõttes peab maksude kehtestamise ja administreerimise kulu olema väiksem tulust, mida maksust loodetakse saada.

Andres Arrak, Mainori kõrgkooli ettevõtluse instituudi direktor
Elementaarne majanduslik loogika ütleb, et majanduslanguse faasis makse ei tõsteta. Nõus, et meie maksusüsteem vajab ülevaatamist, ja edaspidi, kui oleme juba eurotsoonis, tuleks eelkõige tõsta tarbimismakse, mitte karistada tulu teenijaid.

Kui üldse praegu jooksvalt mingeid makse tõsta, siis nii-öelda luksuskaupade pealt. Näiteks kõikidele autodele mootori töömahuga üle 3 liitri. Kinnisvaramaks oleks sobiva määraga samuti mõistlik.

Koalitsioon pole ikka veel avalikult tunnistanud, et pärast eelmisi valimisi sõlmitud koalitsioonilepingut ei saa ega peagi täitma. Tuleb lõpetada endale ja teistele valetamine.

Lasse Lehis, Eesti Maksumaksjate Liidu juht
Eesti maksukoormus tõuseb tänavu eelkõige seetõttu, et riik ei suuda oma kulusid kokku hoida sellises mahus, nagu väheneb meie majandus.

Kulude radikaalne kokkuhoid eeldab nii eelarvesüsteemi kui ka kogu riigivalitsemise korralduse ümbertegemist. Loomulikult on lihtsam selle asemel makse tõsta. Praegu on poliitikutel võimalik näidata, kas nad on suutelised ka tegelikult riiki valitsema.

Maksumaksjate liidu arvates tuleb säilitada praegune maksukoormus ning mis tahes maksude tõstmine või uute maksude kehtestamine halvendaks majanduse seisu veelgi.

Kaugemas tulevikus võiks arutada maksukoormuse võimalikku sisemist ümberjaotamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing