Suurbritannias terendab kuldaja järel uus rauaaeg

05. mai 2009, 06:59

Kus on Maggie nüüd, kus meil teda jälle
vaja oleks, õhkas Daily Mail 4.mai eelõhtul, mil Margaret Thatcheri
võimuletulekust sai täis 30 aastat.

Nagu toona, on Briti majandus jälle kriisis - SKP langus samas mõõdus 70ndatega (esimeses kvartalis kahanes SKP aasta arvestuses 4,1%), tööpuudus tõusul ja valitsuse rahaline seis nii halb, et kerkib küsimus, kas riik on maksevõimeline.

Briti konservatiividel on taas alust väita, et Tööpartei on kontrolli majanduse üle käest lasknud. Rahandusminister Alistair Darlingu läinud nädalal avalikustatud eelarve ei jätnud selles kahtlust - rahuaja suurim defitsiit (12% SKPst) ja rekordiline võlakoorem (kerkimas 1,4 triljonile naelale), mis koormavad veel Briti maksumaksjate järgmisi põlvigi.

Eelarve oli märgiline ka teises mõttes - esimest korda heitis Briti nn Uus Tööpartei kõrvale põhimõtte, mille abil 1997. aastal võimule tuldi - lubaduMargaret Thatcher  1976. aastalMargaret Thatcher 1976. aastalse mitte makse tõsta, mis kindlustas parteile keskklassi toetuse. Nüüd loodab peaminister Gordon Brown järgmised valimised võita vastupidise lubadusega - neil, kelle aastatulu ületab 150 000 naela, tõuseb tulumaks 50%le.

Brown loodab ära kasutada avalikkuse viha kõrgepalgaliste pankurite vastu ja toimida teisiti kui Thatcher, kellele heideti ette reformide karmust ja kalkust inimeste kannatuste vastu. Vana Tööpartei on tagasi, hindavad Briti poliitikavaatlejad.

Kui Tööpartei viimati pikalt valitses, kerkis tulumaksu ülempiir palgatulult 83%le. Thatcher tõi maksulae 40%le.

Ümber paigutavad ennast ka Briti konservatiivid, kel on Tööpartei ees 20%ne edumaa. Seni püüti Thatcheri perioodi kibedusest distantseeruda ja reklaamida end "pehmete" konservatiividena. See oli mõeldav majanduse headel aegadel, kui Briti finants- ja kinnisvarasektor prisket maksutulu tootsid. Nüüd on ees valusad kärped ja niisama palju kibestumust ja ebapopulaarseid otsuseid, kui tõid Thatcheri reformid, mis lõid aluse järgmiste kümnendite "kuldajale".

Konservatiivide liider David Cameron uurib Thatcheri säästueelarveid, et näha, mida Raudne Leedi viletsa pärandiga ette võttis. Keset majanduskriisi tõsteti makse ja kärbiti avaliku sektori kulutusi. Kaugem suund oli siiski madalad maksud - Raudse Leedi raudne usk oli, et valitsus ei oska rahaga targemini talitada kui inimene ise.

Cameron ei varja, et võimule saades ei saa konservatiividki kohe tööpartei maksutõuse tagasi pöörata ja et senisel tasemel kulutamine ei saa jätkuda. Riigi finantsid on kreenis ja esmalt tuleb taastada tasakaal. Iseküsimus, kas end Tony Blairi imago järgi vorminud Cameronil jätkub rasketeks otsusteks nii kõva selgroogu kui Raudsel Leedil.

Praeguses majanduskriisis on paljud Thatcheri reformid saanud tagasikäigu - erastamise asemel käib riigistamine ja dereguleerimise asemel reeglite karmistamine, nõudlust hoitakse püsti kokku laenatud riigiabiga. See aga ei tähenda, et Thatcheri reformide koht on ajaloo prügikastis. Praegu rakendatud abinõud ei ole kestev lahendus, need ei kujuta endast veel mõtestatud alternatiivi vabale turumajandusele, millele Thatcheri enda sõnadega öeldes "alternatiivi ei ole".

Kommentaar: Thatcheri reformide alused praegugi täies jõus
Mart Laar
IRLi esimees

Margaret Thatcheri käivitatud konservatiivse reformi alused, nagu inimestele võimaluse andmine ise oma tuleviku üle otsustada, on praegugi täies jõus.

Näiteks maksupoliitikas - majanduskriisile on ka vasakpoolsemates riikides vastatud mitte tööjõu hinda puudutavate maksude tõstmise, vaid pigem langetamisega. Eesti sotsiaaldemokraatide ettepanekud makse järsult tõsta meenutavad sellel taustal pigem Karl Marxi kui tänapäevast sotsiaaldemokraatiat.

Teiseks tuleb mõista, et Thatcher polnud mingi liberaal, vaid karmi käega konservatiiv, kes pidas oluliseks "nähtavat kätt" ehk aktiivset valitsust, mis suudaks sundida turul osalejaid reeglitest kinni pidama. Ametiühingute majandusreformidele vastu töötava mõju mahasurumine ja nende kallutamine riigiga koostööle oli tema saavutus. See muudab Thatcheri enam kui aktuaalseks. On ju praeguse kriisi põhjuseks paljuski valitsuste tehtud vead ja nende soov aidata kodanikel ratsa rikkaks saada.

Kolmandaks elavad Thatcheri ideed rõõmsalt edasi Euroopa kõige edukamalt majanduskriisiga võitlevates osades, Poolas, Tšehhis ja Slovakkias, kus Thatcheri poolt algatatud muudatused on toonud edu. Rääkides hiljuti Poola peaministri Donald Tuskiga, oli selge, et Poola ei kavatse sellelt teelt küll kuhugi kõrvale pöörata.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. May 2009, 09:47
Otsi:

Ava täpsem otsing