Swedbank: põhi jäi esimesse kvartalisse

05. mai 2009, 16:07

Swedbanki II kvartali finantsturgude
tutvustusel märkis Swedbank Roburi fondijuht Kristjan Tamla, et kuigi
olukord ei hakka lähiajal otseselt paranema, võib öelda, et languse mõttes
on põhi saavutatud.

"Erinevad inimesed saavad sageli põhjast valesti aru. Negatiivse kasvu mõttes on põhi esimeses kvartalis saavutatud,“ ütles Tamla ajakirjanikele, pidades eelkõige silmas USAd. "See, kas Swedbankil võiks mõni negatiivne kvartal tulla – mis tegelikult tähendab, et majandus ise ei ole veel põhja saavutanud –, see ei ole välistatud, aga just kasvu mõttes on selgelt meie vaade, et põhi jäi kindlalt esimesse kvartalisse," selgitas ta.

Aasta esimeses kvartalis üllatas globaalne majandusaktiivsus küll negatiivselt, kuid ilmnesid esimesed märgid langustempo aeglustumisest ning majKristjan Tamlaanduse stabiliseerumisest, seisis panga pressiteates. Sel põhjusel sai märtsis alguse jõuline tõus finantsturgudel, mis haaras kõiki riskantsemaid varaklasse. Pikaajalised globaalse majanduskasvu väljavaated on aga jätkuvalt suhteliselt nõrgad, teatas pank.

Esimese kvartali makroandmetest nähtub, et majandusaktiivsus jäi analüütikute ootustele märgatavalt alla. "Makronäitajate põhjal on esimese kvartali majanduskasv nii Jaapanis, euroalal kui USAs olnud äärmiselt nõrk. Langust on oluliselt võimendanud erasektori investeeringute märgatav vähenemine ning äärmiselt kiire laovarude likvideerimine tootmis- ja teenindussektoris," rääkis Swedbanki Balti investeerimiskeskuse analüüsi osakonna juht Artjom Vakulenko.

Eratarbimises on aga märgata stabiliseerumist ning seetõttu on põhjust lähiajal oodata teatavat tootmismahtude taastumist. "Tänu kütuse hinna langemisele, laenuintresside märgatavale alanemisele ja valitsuste poolt välja töötatud abimeetmetele on eratarbimine olnud üllatavalt tugev. See lubab oodata tööstustoodangu kasvu, sest meie hinnangul ei ole tootmismaht tänase eratarbimise tasemega kooskõlas ning laovarude likvideerimistsükkel on samuti juba lõpusirgel," selgitas Vakulenko.

Swedbanki hinnangul on globaalse majanduse pikaajalised kasvuväljavaated siiski nõrgad. "Peale riiklike stiimulprogrammide pole majanduses lähikvartalitel näha olulisi kasvu soodustavaid faktoreid. Eratarbijate võlakoormus arenenud riikides on suur ning selle vähendamine võtab aastaid; märgatavalt on kasvamas ka valitsuste võlakoormus, mille viimine normaalsele tasemele mõjub tulevikus majandusaktiivsusele ilmselt pärssivalt. Väga kõrgel tasemel püsivate vabade tootmisvõimsuste tõttu pole oodata ka erasektori investeeringute kiiret taastumist," nentis Vakulenko.

Ehkki Euroopa kasvuperspektiivid on praegu nõrgimad alates teisest maailmasõjast, pole tema hinnangul oodata Euroopa Keskpanga baasintressi edasist olulist langust. "Turud eeldavad praegu veel Euroopa Keskpanga baasintressi langetamist 0,5% võrra ning intresside püsimist sellel tasemel suhteliselt pika aja vältel. Meie arvame pigem, et keskpank teeb 0,25protsendilise kärpe ning jääb pidama 1% tasemele. Edasine intresside langetamine ei annaks majandusele enam olulist lisastiimulit," ütles Vakulenko.

Globaalsetel aktsiaturgudel toimus märtsis ja aprillis jõuline tõus, mille peamisteks põhjusteks olid Swedbanki hinnangul finantsturgude ootusi ületanud ettevõtete majandustulemused ning makromajanduslikud näitajad USAs. "Esmakordselt peale 2007. aasta teist kvartalit on aktsiaanalüütikute ootused olnud realistlikud ning enamus ettevõtteid on suutnud ootusi isegi ületada. Samuti on makromajanduslikud näitajad üldiselt analüütikute ootuseid ületanud," rääkis Swedbank Roburi fondijuht Kristjan Tamla.

Swedbank Roburi fondides on aktsiate ja võlakirjade allokatsioon neutraalsel tasemel. "Näeme märke majandustsükli paranemisest ning seega oleme aktsiaturgude osas positiivselt meelestatud. Teisalt on märtsi ja aprilli tõus aktsiaturgudel olnud väga tugev ning see lubab lühiajaliselt pigem oodata teatavat hinnakorrektsiooni," ütles Tamla.

Swedbank Roburi hinnangul on põhjust optimismiks erinevate arenevate riikide aktsiaturgude osas, Jaapani aktsiaturu perspektiivid on aga seevastu nõrgad. "Näiteks arenevad Aasia riigid ning eeskätt Hiina on suutnud stiimulprogramme kõige efektiivsemalt ellu viia, väljakutseks on muidugi ekspordil põhineva majandusmudeli muutmine senisest enam sisetarbimisel põhinevaks. Nende väljakutsete tõttu me arenevate riikide aktsiaturgude osas hetkel kedagi oluliselt ei eelista. Jaapani majanduslangus on tõsiseim peale teist maailmasõda ning riigi kõrge võlakoorma tõttu on nende käed majandusstiimuli rakendamisel suhteliselt seotud. Lisaks avaldab Jaapani ettevõtetele negatiivset mõju kallinenud jeen," selgitas Tamla.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. May 2009, 17:16
Otsi:

Ava täpsem otsing