BÖRS: stressi tekitav stressitest

06. mai 2009, 17:20

Juba teist nädalat tekitab investoritele
stressi (nii positiivset kui ka negatiivset) USA suurpankadele stressitest,
mille tulemuste kohta on järjest uut infot lekkinud.

USA 19 suurema panga stressitest on olnud president Barack Obama administratsiooni finantssüsteemi stabiliseerimise kava üks tähtsamaid punkte.

Testi eesmärk oli modelleerida, mis juhtub pankadega, kui majanduskriis järsult süveneb. Testi käigus läbi mängitud mudelid pidid andma vastuse näiteks sellele, mis juhtub, kui lähima kahe aasta jooksul suureneb töötus 10,3 protsendini ning eluasemete hinnad langevad 22 protsenti.

Financial Times kirjutas, et testi tulemusena jagatakse pangad nelja gruppi. Need, mis vajavad lisakapitali, need, mis vajavad aktsiakapitali suurendamist, aga ei vaja lisakapitali, need, millel on piisavalt kapitali, ning need millel on ülearu kapitali isegi kõige mustema stsenaariumi korral.
Majanduslehe sõnul kuulub enamik panku kahte keskmisse kategooriasse.

Tänaseks on ajakirjandusse lekkinud, et vähemalt kaks panka vajavad lisakapitali. The Wall Street Journal kirjutas, et Bank of America vajab 34 miljardit dollarit lisaraha. Suurpanga aktsia hind kukkus esialgu Euroopas 8,5 protsenti, aga hiljem koos üldise meeleolu muutustega (erasektori tööhõive kahanes aprillis kardetust vähem) pöördus USA turud avanedes hoopis korralikule tõusule.
Bank of America lisakapitali vajadusest oli räägitud ka varem, aga eile välja tulnud number oli üle kolme korra suurem, kui seni spekuleeriti. Pealegi oli panga tegevjuht Kenneth Lewis 20. aprillil kinnitanud, et pank lisaraha ei vaja.

The New York Times kirjutas aga, et Citigroupi rahavajadus jääb vahemikku 5–10 miljardit dollarit.
Financial Timesi andmetel läbisid testi puhtalt kaks panka – Goldman Sachs ja JP Morgan Chase.

Ametlikult peaks USA valitsus stressitesti tulemused avalikustama homme õhtul pärast USA finantsturgude sulgumist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. May 2009, 17:20
Otsi:

Ava täpsem otsing