Miljardär Londonis: Rootsil haruldane maksureformi võimalus

06. mai 2009, 09:47

Rootsi kõrgete maksude eest
Suurbritanniasse pagenud Hans Rausing, kelle isa asutatud Tetra Pak on teinud
temast maailma ühe rikkaima mehe, soovitab Rootsile maksureformi, mis meelitaks
riiki firmad Suurbritanniast, kus valitsus praegu rikaste maksukoormat
tõstab.

Rausing on kirjutanud Rootsi rahandusministrile Anders Borgile kirja, milles peamine soovitus on kaotada Rootsis ettevõtte tulumaks, kirjutab majandusleht Dagens Industri.

Eesmärk on meelitada Rootsi firmad, mis Briti rahandusministri Alistair Darlingu maksutõusude järel plaanivad riigist pageda. „Teised firmad, näiteks Prantsuse ja Saksa firmad, tulevad järele,“ kirjutab Rausing.

„Suurbritannia on andnud Rootsile unikaalse võimaluse. Vaadake juurde lisatud artiklit maksude tõusust. Sellel ei ole mingit majanduslikku põhjendust, puhas klassivõitlus,“ kirjutas Rausing Borgile.

Hans RausingRausingu isiklik vara on hinnatud 46 miljardile Rootsi kroonile ning ajaleht Sunday Times reastas ta äsja Suurbritannia viie jõukaima inimese hulka.

Rausingu ettepanek on, et Borg kasutaks ära Briti valitsuse maksušoki, et firmad Rootsi meelitada.

Rausingu hinnangul oleks maksukulu väike. Üle poole ettevõtte käibeHans Rausingst moodustavad erinevad maksud, sealhulgas töötajate tulumaksud, sotsiaalmaksud ja käibemaks. Tulu nendelt maksudelt on 20 korda suurem kui tulu kasumimaksust, nii oleks vaja vaid 5% majanduse kasvu, rehkendab Rausing

Rootsi ettevõtte tulumaks alanes aastavahetusel 28 protsendilt 26,3 protsendile. Suurbritannias on ettevõtte tulumaks 28%.

Rootsi riigieelarvesse laekub ettevõtte tulumaksust aastas ca 100 miljardit Rootsi krooni. Arvestades Rootsi majanduse tänast rasket seisu, ei ole ettevõtte tulumaksu alandamine praegu siiski aktuaalne, kirjutas Dagens Industri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. May 2009, 12:10
Otsi:

Ava täpsem otsing