Kas tasub täna tarbida?

ÄP 07. mai 2009, 00:00

Inimesed tarbivad kordades rohkem, kui vaja on. Mina proovin oma elu küll sättida nii, et saab ka palju vähemaga hakkama. Ja ega midagi vägisi elavdada ka ei saa.

Meil seda siseturgu ju peaaegu et polegi olemas, meid on ju nii vähe. Kuid pigem tuleks kasinamalt elada, rohkem tööd teha ja oma töö saadusi väljapoole pakkuda. Tuleb ekspordile rõhuda, me oleme siin ju vaid ühe suure linna kõrvaltänav kokku.

See aeg, kus teenitud kroonide eest on võimalik maksimum saada, on praegu pigem käes kui veel ees. Tasub silmad lahti hoida.

Lihtsalt kulutamine ei saa kindlasti olla eesmärk. Euroopas peetakse vähekindlustatud inimeste toetamist kõige efektiivsemaks majanduse elavdamise meetmeks. Nemad ei pane raha sukasäärde või pangakontole, vaid kulutavad selle ära.

Inimesi peaks mõistlikule tarbimisele üles kutsuma, iseasi, kas sellest kasu on.

Ega ma ise ka… Pole ju vahet, kui palju sa teenid, sul on ikka ebakindlus enda äride, töötasu suhtes. Seni, kuni ei ole midagi kindlat, jätan ka mina midagi tegemata või ostmata.

Ma lihtsalt ei usu, et kui keegi hakkab rääkima: "Kõik on väga hästi ja tarbige aga julgelt edasi!", siis see midagi muudaks. Aga rääkima peaks sellest teemast kindlasti, et inimesed saaksid aru, kuidas süsteem toimib.

Kas ja mille tarvis raha kasutada, on küsimus, mida peaks endalt küsima nii headel kui ka halbadel aegadel. Headel aegadel domineerib otsuste tegemisel peamiselt positiivne emotsioon.

Kui ma tarbin, siis hoian teatud väärtusahelat töös, on see siis põllumees-piimakombinaat-toidupood või paberitööstus-ajalehetoimetus-ajalehe kojutooja. Kõik neis ahelais töötavad inimesed saavad tänu minu tarbimisotsusele tööd.

Soovitaksin tarbida mõõdukalt. Tarbimise juures jälgin ise ja soovitaksin ka teistel, kui võimalik, tarbida Eesti toodet. Sellest on kindlasti kasu, kui võimalikult paljud Eesti inimesed seda suunda järgiksid.

Aga selline mõõdukas, jalad maas tarbimine, eks igaüks peab mõtlema ka oma homsele päevale. Iga inimene, iga pere tahab oma majapidamisega hakkama saada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing