Ministeerium: maksulaekumisi ei saa võrrelda

07. mai 2009, 18:27

Rahandusministeeriumi riigirahanduse ja
strateegia osakonna nõunik Sven Kirsipuu selgitas Äripäevale, miks laekus tänavu
aprillis 9% vähem makse kui mullu samal ajal.

Äripäev küsis rahandusministeeriumilt, kas maksulaekumise järsk vähenemine tähendab, et ka majanduslangus oli aprilli kokkuvõttes 9% ja järgnevatel kuudel on oodata veel kõva kukkumist.

Rahandusministeeriumi hinnangul on põhiline, et 2008. ja 2009. aasta maksutulud pole omavahel võrreldavad. Aastavahetusel muutus kogu maksusüsteem: kui varem läks iga maks ja ettemaks eraldi kontole, siis nüüd lähevad nii maksud kui ka ettemaksud ühte patta. Kui 2009. aasta maksutuludele lisada juurde aprillikuine ettemaksukonto muutus (36,9 miljonit krooni - toim), erinevad aprillikuised maksulaekumised vähem.

Kui praegu tekitasid erinevusi ka maksutagastused ja -tõusud, siis aasta teises pooles on tõepoolest oodata sotsiaalmaksu ja tulumaksu tuntavat alalaekumist.

Järgneb Sven Kirsipuu selgitus.

Vaatamata sellele, et majanduskasvu ja maksulaekumiste vahel on olemas seosed, ei ole need nii üks-ühesed. Tihti jõuavad muutused majanduskeskkonnas maksulaekumistesse teatud viitajaga või vahel ka vastupidi - maksulaekumised võivad olla indikaatoriks võimalikele edasistele arengutele. Lisaks mõjutavad maksulaekumisi ka muudatused maksusüsteemis ning muud vähemolulised faktorid, mis kokkuvõttes ei luba maksulaekumiste kasve võrreldes teha järeldusi majanduskasvu kohta.

Antud juhul ei ole 2009. aasta maksulaekumised eelmise aastaga võrreldavad mitme asjaolu tõttu. Esiteks mõjutavad selle aasta laekumisi olulisel määral tulumaksutagastused, mis on ca miljardi krooni võrra suuremad kui möödunud aastal. Arvestada tuleb ka, et üle 95% planeeritavatest tagastustest on tehtud esimese nelja kuu jooksul.

Teiseks moonutavad võrdlust 2008. aastaga muudatused maksude tasumise arvestuses. Kui möödunud aastal tasusid maksumaksjad iga maksu eraldi kontole ning oli näha kui maksti ette sotsiaalmaksu, tulumaksu, käibemaksu jne, siis nüüd on igal maksumaksjal üks ettemaksukonto ning sellele tasutud ettemaks ei ole konkreetse maksuliigiga enam seotud. Ettemakse toome nüüd välja ettemaksukonto muutuse rea kaudu, mis varasematel aastatel oli kõigi maksuliikide peale ära jaotunud - nii tagasimaksed kui ettemaksed.

Kolmandaks ei ole aktsiisilaekumised eelmise aasta aprilliga võrreldavad, sest tulenevalt aktsiisimäärade tõusust möödunud aasta alguses varuti aktsiisikaupu võrdlemisi palju ette. Sellest tulenevalt olid 2008. aasta aprilli laekumised normaaltasemest märgatavalt madalamad.

Aasta teises pooles on oodata eelkõige tööturu olukorra jätkuvast halvenemisest tingitult sotsiaalmaksu ja tulumaksu baasi vähenemist. Samas viitavad esimese nelja kuu maksulaekumised veidi stabiilsematele arengutele kui möödunud aastal, kus näiteks käibemaksu laekumistasemete kohandumine oli võrdlemisi järsk ja ebaühtlane.

Kuna vastavalt rahandusministeeriumi kevadprognoosi riskistsenaariumile ootame me võrreldes kehtiva eelarvega maksude tuntavat alalaekumist, on loogiline järeldus, et valdav osa sellest alalaekumisest tekib teise poolaasta jooksul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. May 2009, 18:41
Otsi:

Ava täpsem otsing