USA paradiisiraha alustab ?sõda

07. mai 2009, 07:27

Maksud on alati olnud ettevõtetele üks
paras nuhtlus - pole palju neid, kes tahaks oma kasumit riigile loovutada. Nagu
näha, kõik ei loovutagi.

Mõni aeg tagasi kirjutasin samadel lehekülgedel, kuidas ameeriklaste koorekiht võib suure osa oma sissetulekutest kaotada, sest USA maksuamet üritab küüned taha saada nende salajastele kontodele Šveitsi pankades.

Nüüd on president Obama administratsioon jõudnud järjega riigi suurimate ettevõteteni, kes registreerivad lõviosa oma sissetulekutest väljaspool USAd. Selge see - kui raha otsas, tuleb teha väike robinhoodlik ümberjagamine ja võtta neilt, kes oma raha vaikselt mujal hoidnud on.

Valitsuse Aruandekohustuse Büroo (GAO) koostas 2008. aasta lõpus pika raporti, kus on välja toodud (2007. aasta majandustulemustele tuginedes), millistel riigi sajast suuremast ettevõttest on allüksused maksuparadiisideks peetavates kohtades, kuhu teenistuse väljaspool USAd läbi viidud operatsioonide eest seaduslikul viisil kanda võis.

Nimekiri on tõepoolest aukartustäratav. Kariibi mere Kaimanisaartele on enda üksusi enim registreerinud finantsettevõtted eesotsas Morgan Stanleyga, kelle nimel on palmide vahele peidetud 158 üksust. Temast üsna kaugele maha jääb Citigroup 90 ja Bank of America 59 üksusega.

Kui finantsettevõtted kõrvale jätta, kuulub enim allüksusi saarekestel maailma suurimale kiibitootjale, aasta esimeses kvartalis 629 miljoni dollarilise kasumi teeninud Intelile. Kümme aastat tagasi teatas tollal ettevõtte maksude ja litsentsidega tegelenud asepresident Robert Perlman, et mõistlikum oleks olnud firma juba alguses 1968. aastal palmisaarele registreerida, ning tõdes: "Meie maksusüsteem paneb multinatsionaalsed ettevõtted halvemasse olukorda lihtsalt sellepärast, et emaettevõte on USAs."

Siiski on tehnoloogiaettevõte pressiesindaja Chuck Mulloy sõnul oma strateegiat seadusemuudatuste valguses ümber vaatamas.

Suurema tähelepanu osaliseks on saanud ka 273miljonilise kvartalikahjumi teeninud maailma suurim kõvaketaste tootja Seagate Technology, kes vaatamata tegelikule juhtimisele Californiast on oma peakorteri koos ligi paarikümne tuhande teise ettevõttega registreerinud Kaimanisaarte ühte viiekorruselisse büroohoonesse. Ettevõte ise tunnistab oma Kariibi-hõngulise päritolu maksuhõngulist tagamaad. "Kasud on seotud nii säästetud maksuraha ja väljaspool USAd teenitud kasumitega kui ka võimalusega varasid efektiivselt üle maakera jaotada," põhjendas Seagate'i pressiesindaja Brian Ziel ettevõtte valikut.

Mõnes mõttes on osaline maksuvabastus, kui seda nii võib nimetada, igati loogiline. Näiteks moodustavad Seagate'i töötajaskonnast 85 protsenti välismaalased ning 70 protsenti ettevõtte käibest teenitakse USAst väljaspool.

Kõige viimaste USA väärtpaberituru järelvalvele (SEC) esitatud dokumentide põhjal on Obama administratsiooni hammaste vahele jäänud ka endiselt Kaimanisaartega tihedalt seotud tehnoloogiaettevõte Oracle ja ehitusettevõtja Tyco International, kes on valitsuse lepinguline töövõtja, ning karastusjookide tootja Coca-Cola.

Ettevõtete maksukoormuse kasvatamine pole majanduslanguse ajal tavaliselt kõige parem mõte, kui soovitakse head ettevõtluskultuuri. Suurettevõtete maksupoliitika ei paistnud USAd aastaid kõigutavat, kuid viimases hädas on vist tõesti vaja rohelistes sukkpükstes Robin Hoodi, kes vaestele leiva toob.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. May 2009, 07:40
Otsi:

Ava täpsem otsing