Euroopa Keskpank muudab kurssi

Sirje Rank 08. mai 2009, 00:00

Euroopa Keskpank kärpis eile euroala baasintressi 0,25 protsendipunkti võrra ühele protsendile, mis on euroalal kõigi aegade madalaim tase.

Kui varem on arvatud, et 1% võiks olla madalaim piir, kust euroala intressid enam edasi ei alane, siis eile Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet seda ei kinnitanud.

"Me ei teinud otsust, et see on viimane piir, kust euroala intressid enam kunagi allapoole ei lange," ütles Trichet otsusele järgnenud pressikonverentsil.

Läinud aasta oktoobrist on euroala intressid alanenud 4,25 protsendilt 1%-le, kuid paljude majandusekspertide arvates on Euroopa Keskpank euroala majandusolukorra kiirele halvenemisele reageerinud liiga aeglaselt. Ka Euroopa Keskpangalt on oodatud majanduse toetuseks kas riigi või ettevõtete võlakirjade ostmist, nagu seda on tegema hakanud USA ja Suurbritannia keskpangad.

Eile teatas Trichet, et panga nõukogu langetas põhimõttelise otsuse osta kuni 60 miljardi dollari väärtuses madala riskitasemega võlakirju (nn covered bonds), mis on väljastatud kinnisvaralaenude või avalikule sektorile antud laenude baasil. Vahe tavalise hüpoteekinstrumendiga seisneb selles, et need laenud, mida võlakiri tagab, jäävad väljaandja bilanssi, ja väljaandjale jääb kontroll tagatiseks olevate aktivate üle, selgitas Eesti Pank.

"See, mis keskpank täna on teatanud, on osaliselt raha trükkimine ja osaliselt lihtsama juurdepääsu loomine laenudele. See, et tegemist ei ole puhta rahatrükkimisega, on eurole soodne," kommenteeris agentuurile Bloomberg UBS AG valuutastrateeg Geoffrey Kendrick.

Turgudele tuli otsus üllatusena. Euro tugevnes uudise peale dollari suhtes ühe kuu kõrgeimale tasemele, 1,34 dollarile eurost.

"Euro on surve all olnud, kuna turgude arvates oli Euroopa Keskpank oma meetmetega hiljaks jäänud. Nüüd hakkavad nad järele jõudma," ütles Ian Stannard, BNP Paribas valuutastrateeg.

Trichet teatas ka, et keskpank annab pankadele edaspidi senise kuue kuu asemel piiramatult laenu kuni 12 kuuks, et pangad ka ise rohkem pikemaajalisi laene väljastaks.

Euroala majandusest rääkides ütles Trichet, et selle aasta esimeses kvartalis on majanduslangus jätkunud arvatust kiiremini, mis sunnib keskpanka oma prognoose ümber vaatama. IMF ja Euroopa Komisjon prognoosivad tänavu euroalal SKP langust vastavalt 4,2% ja 4%. Euroala inflatsioon on aeglustunud 0,6%-le ning võib Trichet sõnul lähikuudel ajutiselt miinusesse minna. Siiski on majanduses juba ka esimesi rohelisi võrseid ehk ettevaatlikke märke languse pidurdumisest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing