Soomlased elavdavad Narva metallitootmist

Katre Pilvinski 08. mai 2009, 00:00

"Metalliset Eesti ASi 5000ruutmeetrine tootmistsehh hakkas tööle 2007. aastal. Selle aasta veebruaris lõppesid Makmet Eesti 2400ruutmeetrise tootmistsehhi ehitustööd," rääkis Makmet Eesti ASi juhatuse liige Arne Raam.

"Metalliseti ja Makmeti vahel tahetakse luua sünergiat, kuna tootmisalad on suhteliselt lähedased - metallitöötlemine - ning üks täiendab teist. Tootmine firmades ei kattu, masinapark mingil määral. Metalliset teeb kergemat laadi masinaehitustooteid, Makmet teeb keskmise raskusega asju," rääkis Raam.

Raam lisas, et paranemise märke on näha, enam turg ei kuku. "Aprilli käive paranes 15%, võrreldes märtsiga. Stabiliseerumise tunne on ja et ega enam hullemaks ka ei lähe. Mais ootame aprilliga sarnast tulemust."

Ettevõtte juhatuse liige sõnas, et toodang eksporditakse Soome kaudu, kuna Soome firmad on omanikud ning sealt kaudu tulevad ka tellimused. Metallseti ja Makmeti turud on peamiselt Venemaa, Hiina, Euroopa ja Skandinaavia.

Raam rääkis, et konkurente neil otseselt pole, kuna firmas ei toodeta suuri seeriad. "Teeme tooteseeriaid, mis on projektipõhised tööd."

Makmeti tootmistsehh Eestis ehitati Narva, kuna mujal küsiti 2006. aastal maa eest väga kõrget hinda. "Samuti suutsin teha soomlastele selgeks, et Narva pole mingi hirmus kuritegelik koht, vaid on täitsa normaalne linn, kus inimestel on oskust ja tahtmist teha metallitöid," selgitas ta.

Raam tõdes, et nad on otsustanud edasi investeerida Narva, kuna koostöö linnaga on väga hea ning linn on neid toetanud. "Makmeti ja Metalliseti tootmistsehhid on esimesed uued tootmishooned Narvas 20 aasta jooksul," lisas Raam.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts kommenteeris Makmet Eesti avamist: "Raskel ajal on tootmistsehhi avamine Narvas väga positiivne uudis, eriti arvestades, kui perspektiivne on Ida-Virumaa."

Metallmööblitootja Falkonett Metall juhatuse liige Toomas Laan sõnas, et iga tootmise käivitamine Eestis on praegu teretulnud.

Masinatööstusettevõtte Konesko ASi juht Tauno Suitsberg kommenteeris uue konkurendi tulekut: "Eks turg paneb asjad paika. Kindlasti võib konkurentsi tihenemise tõttu olla turul väljalangejaid."

Ilmarise juht Karel Saar ei usu, et Eestis metallitootmisega tegelevate ettevõtete jaoks tähendaks Makmet Eesti avamine märgatavalt tihenevat konkurentsi. "Ei, ma ei usu seda. Konkurentsi võib tekkida Ida-Virumaa teiste sarnaste firmadega heade koostelukkseppade ja keevitajate palkamisel. Uue tehase avamine kontserni sees tähendab mahtude kasvu millegi arvel ja kui need mahud võetakse ära praegustelt ehk senistelt all-allhankijatelt, siis neil võib see küll tunda anda."

"Ma ei usu, et selle aasta jooksul mõni metallitootja Eestis uksi päris kinni paneb, aga suuremaid muudatusi kui eelnevatel aastatel võidakse teha küll. Mina igatahes hindan selle investeeringu Narvas õigeks ja heaks. Praegu on hinnad head, turg soosib valmistumist järgmiseks tõusuks," nentis Saar.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing