Jõukus mõjub tervisele hästi

08. mai 2009, 14:42

Raha abil ei saa küll kõiki haigusi ravida,
kuid uues Suurbritannias läbi viidud uurimuses näidati, et jõukus on hea tervise
säilimiseks oluline.

Manchesteri ülikooli teadlase James Nazroo juhitud uurimuses leiti erinevaid indikaatoreid, mis näitavad, et raha eest on võimalik osta paremat tervist, kirjutas LiveScience.

Madalamatest sotsiaalmajanduslikest rühmadest pärit inimesed surevad keskmiselt varem kui nende jõukamad eakaaslased. Vaesemad ja madalama haridustasemega inimesed kannatavad sagedamini depressiooni, kõrge vererõhu, diabeedi või ülekaalulisuse all. Kõige paremini tuleb jõukuse mõju tervisele esile 50.-60. eluaastates, kuid sotsiaalmajandusliku ebavõrdsuse mõju on oluline ka kõrgemas vanuses.

Varakult pensionile minemine on inimeste tervisele üldiselt hea, kui pensionileminek ei toimu vastu inimese tahtmist (mis juhtub eelkõige inimeste halva tervise tõttu). Neil, keda sunnitakse vastu tahtmist varakult pensionile minema, on viletsam vaimne tervis kui neil, kes plaanipärasel ajal pensionile lähevad. Kõige parem vaimne tervis on aga neil, kes vabatahtlikult varakult töö tegemise lõpetavad.

Vabatahtlikku tööd tegevatel või teiste eest hoolitsevatel vanainimestel on parem vaimne ja füüsiline tervis, kuid seda ainult siis, kui nad tunnevad, et nende tööd hinnatakse.

"Need tulemused on olulised meie kõigi jaoks,“ ütles Nazroo. „Keskmise eluea tõstmine on sotsiaalpoliitika jaoks suur väljakutse. Üheks võimaluseks oleks püüda leevendada madala majandusliku ja sotsiaalse positsiooni mõju vanemas eas. Lisaks, kuigi keskmine eluiga on tõusnud, lähevad paljud inimesed pensionile üsna varakult, kuigi nad suudaksid veel anda panuse ühiskonna, majanduse ja iseenda heaolu edendamiseks. Meie uurimuse tulemused aitavad mõista, kuidas ühiskond saaks aidata inimestel seda potentsiaali ära kasutada.“

Eelmisel aastal läbi viidud uurimuses näidati ka, et jõukamatel viiekümne kuni kuuekümnenelja-aastastel ameeriklastel oli väiksem infarktioht. Huvitaval kombel ei aidanud jõukus vähendada infarktiohtu peale 65. eluaastat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2009, 19:23
Otsi:

Ava täpsem otsing