Teadusettevõte kaasab EASi abiga arendustöötaja Venemaalt

08. mai 2009, 18:24

Teadusarendusettevõte Laser Diagnostic
Instrumentsi (LDI) äriarendusjuht Aarne Leisalu ütles, et nad värbavad rohkem
kui 400 000kroonise EASilt saadud arendustöötaja kaasamise toetuse eest
arendustöötaja Venemaalt.

LDI arendusprojekt tegeleb kaugseire lidarite metoodika väljatöötamisega.

„Selle spetsialistiga, kes meile Venemaalt peab tulema, hakkame nüüd asju ajama,“ rääkis Leisalu, kelle sõnul saadi eile (7. mail – toim) kätte dokumendid, mis kinnitasid EASi toetuse saamist. „Kui toetuse saamise tingimustes peeti põhiliseks eksporti ja turundust, siis meie oleme kaasanud teadustöötaja, kes aitab meil välja arendada lidari uusi prototüüpe.“

Lidar on kaugseireseade, mis võimaldab lennukite ja helikopterite pealt erinevaid keskkonnareostusi, sh õlireostust avastada. „Eesti piirivalvel on üks meie lidar, millega on võimalik õlireostust nii maalt kui merelt avastada,“ nimetas Leisalu.

Äriarendusjuht rääkis, et Venemaalt tulev spetsialist leiab rakendust ühes rahvusvahelises projektis, milles arendatakse lidartehnoloogia baasil töötavaid mõõduka maksumusega keskkonnaseiresensoreid. Seda projekti finantseerib Leisalu sõnul Eesti poolt ka Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) ja teadusfond, aga spetsialisti omafinantseeringu maksab inimene ise, mis oli arendustöötaja kaasamise toetuse saamisel vajalik.

Leisalu selgitas, et praegusel hetkel on tegemist rakendusuuringuga, mis tähendab, et LDI teeb koostööd mitmete teadusasutustega Portugalist, Hispaaniast ja Prantsusmaalt. „Nende huvi on, et vastav seade välja töötataks, aga meie oleksime need, kes selle turule tooksid,“ rääkis Leisalu.

Samas möönis Leisalu, et selle projekti raames väga kiiret eksporti ei tuleks, võib-olla alles pooleteise kuni kahe aasta pärast, kui on seade tehnoloogiliselt valmis. „Siis me hakkame seda teostuslikult rakendama ning turule tooma,“ lisas ta.

LDI tegeleb selliste toodetega, mis on kõrgtehnoloogilised nišitooted. Seepärast pole Leisalu sõnul võimalik määratleda geograafiliselt sihtturge, kuna tooted liiguvad üle maailma erinevatele klientidele. „See seade läheb erinevatel eesmärkidel keskkonnakaitse organisatsioonidele,“ täpsustas ta, tuues näiteks ühe rakendusevõimaluse laevateede jälgimisese.

Toetuse taotlemine ei olnud Leisalu sõnul väga keeruline, kui ta võrdleb rakendusuuringuid tootearendustoetustega, siis oli antud teotuse saamine märkimisväärselt lihtsam. „Meil olid eelnevalt vastava spetsialistiga juba kokkulepped, ta oli siin juba käinud ja oma teaduslikku potentsiaali meile avanud,“ märkis Leisalu.

„Mis on veidi probleemne, et me peame tema (spetsialisti –toim) tegevust suures osas lahutama käimasolevatest projektidest, peame tema tegevust eraldi kirjeldama. Tegelikult oleks meile sobinud, kui me oleks kirjeldanud üldist väärtust, mida ta meie firmale juurde annab, sest ta ju tegelikult tuleb ja toob teisest riigist siia kõrgtehnoloogilist potentsiaali ja seda veel suhteliselt mõõduka raha eest,“ põhjendas Leisalu. "Projektides ei ole lihtsalt võimalik nii spetsiifiliselt töötaja osalust ära kirjeldada."

Leisalu sõnul teeb sageli ka tegevuse aruandluse maht toetuse kasu küsitavaks, kuna bürokraatiat tuleb väga palju juurde. „Me näeksime, et LDIsse suhtutaks mitte just erinevalt, aga me oleme tuntud tegijad, kelle asjad on teada. Me ei peaks nii detailselt kõike asju kirjeldama ja kõikide asjade juures aru andma. See lihtsalt koormab meie tegevust," kurtis Leisalu.

"Kindlasti on väga hea selline tugifinantseerimine, aga see võiks olla toetuse andjalt mõnevõrra efektiivsem, et meil ei oleks põhjust iga kord esitada kõikvõimalikke dokumente, kuna meie andmeid on võimalik teistest taotlusest võtta. Võiks teha mingisuguse andmebaasi,“ soovitas ta.

Leisalu kinnitas, et LDI on ka varasemalt EASist mitmeid toetusi saanud ja just tehnoloogia arenduse valdkonnas nii rakendusuuringute kui tootearenduse jaoks, samuti saanud erinevaid koolitustoetusi.

Laser Diagnostic Instruments ASi omanikud on: 50,2% ulatuses Primos OÜ, mis kuulub Endel Sifile ja 24,5% Nemor Consulting OÜ-le, millest 60% kuulub Sergei Babitšenkole ja 40% Larissa Porõvkinale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2009, 19:13
Otsi:

Ava täpsem otsing