Pronkssõduri kunstiprojekti uudis BBC avalehel

10. mai 2009, 09:16

BBC avalehel on täna olulisemate
uudiste seas nimetatud ka pronkssõduri "taasilmumist" Tallinna Tõnismäele
kunstiprojekti raames.

Pronkssõduri monumendi pronksiläikeline koopia viis eile lõuna ajal Rahvusraamatukogu ette Eesti kunstnik Kristina Normak. Hoolimata tema protestidest, et kunstiteose püstitamiseks ei pea olema luba, eemaldas politsei kuju siiski.

BBC teatel nimetas Normak kuju püstitamist osaks kunstiprojektist ning enda sõnul ei plaaninud ta sellega kedagi provotseerida. "Kui keegi arvab, et see on provokatsioon, siis valitsuse käitumine on suurem provokatsioon," märkis Normak.

Ka häppeningus osalenud Kunstiakadeemia õppejõud Elin Kard kinnitas ERRile, et tegemist oli puhtalt kunstisündmusega, kuhu politsei poleks pidanud üldse sekkuma.

Normani sõnul viis politsei ta jaoskonda, kus ta pidi kirjutama toimunu kohta seletuskirja ning teda ähvardati väärteomenetluse alustamisega. "Öeldi, et mind võidakse 48 tunniks kinni pidada, aga pärast seletuskirja kirjutamist lasti siiski tulema. Protokolli mulle pole esitatud," märkis ta. "Algul viidi jaoskonda ainult mind, aga hiljem kuulsin, et ka teised projektiga seotud isikud pidid seletuskirju kirjutama minema," lisas Norman.

Põhja politseiprefektuuri pressiesindaja Martin Luige ütles, et juhtunuga seoses on üle kuulatud viis inimest ning kedagi vahi alla võetud ei ole. "Kas tegemist oli avaliku korra rikkumisega või mitte, pole praeguseks veel selgunud, asi on otsustamisel," märkis Luige. "Seniks jääb see kuju politsei valdusesse," märkis ta.

Kristina Norman kinnitas, et ta kavatseb kuju igal juhul politsei käest välja nõuda, sest seda on kavas eksponeerida Veneetsia kunstifestivalil. "See on ikkagi väga hinnaline eraomand. On täiesti andestamatu, kuidas politsei sellega käitus – kuju lükati asfaldile pikali ja see sai kannatada," rääkis ta.

Mullu valis rahvusvaheline žürii Kristina Normani Tõnismäe pronkssõdurit käsitleva projekti esindama Eestit 2009. aastal toimuval Veneetsia biennaalile – maailma tähtsaimal kunstisündmusel. "Kui olla täpne, siis mu projekt ei tegele pronkssõduriga, vaid kultuuriga, mille keskseks sümboliks see monument kujunes. Huvitun selle monumendi ümber toimunud ja toimuvate kultuuripraktikate iseloomu muutumisest alates mälestusmärgi püstitamisest, läbi eri ajastute kuni tänapäevani, mil ta asub uues paigas," kommenteeris eesti-vene segaperest pärit noor kunstnik teemat tänavu jaanuaris Eesti Ekspressile.

Kristina Norman sündis Tallinnas 1979. aastal. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias ja töötanud kunstiõpetajana. Alates 2006. aastast osaleb Norman rahvusvahelistel näitustel ja festivalidel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. May 2009, 13:49
Otsi:

Ava täpsem otsing