Unistus ilusast maailmast

Tarvo Vaarmets 11. mai 2009, 00:00

Alates märtsist kestnud globaalne börsiralli on turgudel loonud juba üsna optimistliku meeleolu, mille najal ratsutab teiste hulgas aina ülespoole ka toornafta hind.

Eelmine nädal liikus toornafta hind viimase kahe kuu kiireimas tempos ülespoole - nädalaga liideti hinnale pea kümnendik juurde. Nafta hind tõuseb samal lihtsal põhjusel, mis on liikuma pannud ka maailma börsid - lootus peagi paremaks muutuvast elust.

Reede õhtul avaldatud USA tööjõuraport oli järjekordne signaal maailma suurima majandusolukorra pehmenemisest - prognoositud 0,6 miljoni töökoha kaotamise asemel kärbiti töökohti 0,54 miljoni jagu. Varasemate andmete kohaselt on aktiviseerumise märke näha USA kinnisvaraturul ning ka valitsuse korraldatud pankade kriisikindluse hindamistulemused olid investorite jaoks vastuvõetavad.

Ei saa öelda, et nii aktsiate kui ka nafta hindu üles lükkavad näitajad ilusad oleksid, nad on lihtsalt eelnevatest numbritest natuke vähem koledad. Ja turg ehk siis inimesed on nüüdseks jõudnud meeleolu-skaala teise otsa - kõike nähakse väga mustana, ootused on võimendatult halvad või vähemalt senimaani on olnud. Siin on heaks näiteks Olympic Entertainment Groupi aktsia hinna reedene liikumine. Kasiinoketi esimese kvartali tulemused olid tegelikkuses üsna koledad, aga turg elas siiani sisuliselt pankrotihirmus ja kui see justkui ära võeti, panigi aktsia ülespoole plagama. Umbes sarnane lugu võiks reedel pärast turu sulgumist tulnud tulemuste valguses juhtuda täna ka Ekspress Grupi väärtpaberiga.

Majandusolukord ei ole kaugeltki hea, aga investorite meelest halvemaks kah enam ei lähe. Seetõttu on riskiisu kasvanud ja julgetakse panustada ka neile ettevõtetele, mida alles paar kuud tagasi nähti pankroti poole triivimas.

Seega on maailma haaranud usk ilusamasse maailma - paika, kus ettevõtted suudavad jälle kasumeid näidata, kus palku enam ei kärbita, vaid isegi tõstetakse, kus saab jälle reisida ja elu nautida.

See lootus on tahaplaanile jätnud näiteks ka üha suurenevad naftavarud, neid enam ei nähtagi, sest usutakse, et varsti algav parem elu nõuab ka rohkem energiat ja see tähendab muidugi kallimat naftat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing