Analüüs: kas Rootsi pangad vajavad uut kapitalisüsti?

11. mai 2009, 10:59

Nordea ja Handelsbanken suudavad Rootsi
pankadest hakkama saada ilma aktsionäridelt lisaraha küsimata isegi siis, kui
majandusolukord tänasest veel oluliselt halvemaks läheb, kirjutab Rootsi
majanduslehes Dagens Industri analüütik Mattias Mauritzon.

Analüütik vaatleb kahte stsenaariumit. N-ö baasstsenaariumi järgi jätkab majanduskonjunktuur madalaseisus, kuid mitte arvatust suuremas languses. Sellisel juhul kulmineeruvad pankade laenukahjumid Põhjalas 2010. aastal 0,7%ga laenuportfellist. Balti riikides ja Iirimaal kasvavad laenukahjumid 4%-le laenuportfellist.

Kõige raskemas olukorras on Swedbank ja SEB. Nende kahe panga laenukahjumid kasvaksid 45 miljardile Rootsi kroonile, kuid täiendava kapitali vajadust ei teki, kuna pangad suudavad piisavalt tulu teenida.

Kui aga majanduslangus tuleb arvatust suurem ning maailma turgudest pühib üle finantskriisi järgmine laine, satuvad mõned Põhjala pangad eriti suure surve alla.

Selle stsenaariumi järgi kasvavad laenukahjumid Iirimaal ja Balti riikides järsult. Haripunkt saabub 2010. aastal, kui laenukahjumid kasvavad 10%-le laenuportfellist. Võrdluseks kerkisid Rootsi pankade laenukahjumid 1990ndate alguse panganduskriisis 7%-le laenuportfellist.

Laenukahjumid kasvavad ka Põhjalas, kerkides aastaks 2010 2%-le laenuportfellist. Selle stsenaariumi järgi jäävad osad Rootsi pangad kahjumisse nii 2009. kui 2010. aastal. Kõige suurema löögi all on taas Swedbank ja SEB, kuid samuti DNB Nor ja Danske Bank.

Selle stsenaariumi järgi langeb pankade Tier 1 kapital alla 6% ja uus emissioon on vältimatu. Handelsbanken ja Nordea peaksid siiski hakkama saama ilma uue kapitalisüstita, hindab analüütik.

Riskistsenaariumit ei saa välistada – kui Rootsi finantsinspektsioon mullu oktoobris Rootsi pankade vastupidavust hindas, eeldati laenukahjumite kasvu Balti riikides 8%-le laenuportfellist. Toona arvestati aga, et SKP võib Balti riikides väheneda maksimaalselt 4%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. May 2009, 12:09
Otsi:

Ava täpsem otsing