Krugman: USA majandust ähvardab Jaapani saatus

11. mai 2009, 12:19

USA majandust ähvardab samasugune „kaotatud
kümnend“ nagu Jaapani majandust pärast aktsia- ja kinnisvaraturu mulli
lõhkemist, hoiatas Nobeli preemia laureaat Paul Krugman.

Seda juhul, kui riik ei asu agressiivsemalt majandust stimuleerima ega puhasta pangandussüsteemi otsustavalt laenutegevust halvavatest halbadest varadest.

„Me oleme käiku lasknud poolikud meetmed, mis aitavad majandusel täielikult tervenemise asemel üksnes edasi longata. Niisamuti rakendame abinõusid, mis hoiavad pankasid hinges, kuid õitsele puhkeda ei lase,“ ütles täna Pekingis visiidil viibiv Krugman, vahendas agentuur Reuters.

„Me teeme sama mis jaapanlased üheksakümnendatel,“ ütles Krugman. „Kardan, et nii USA kui ELi majanduses ootab ees Jaapani stiilis kaotatud kümnend.“

Krugmani hinnangul ei teki USAs, kus tööpuudus kerkis aprillis 25 aasta kõrgeimale tasemele 8,9%le, tänavu juurde uusi töökohti või tekib neid väga vähe.

„Kiiresti on vaja teist stimuleerimiskava. Vaja on väga, väga tugevat ergutust,“ ütles Krugman, Princetoni ülikooli professor ning ajalehe New York Times kolumnist.

Krugmani sõnul aitasid USA suurpankade seas läbi viidud stressitaluvuse testid valitsusele aega võita, kuid ei vastanud peamisele küsimusele – kas pankadel on ka piisavalt kapitali, et majanduses oma põhirolli täita.

„On selge, et valitsus ei kavatse lähiajal rakendada radikaalseid samme panganduse tugevdamiseks. Kui seda oleks otsustatud teha, oleks see eeldanud näites Citigroupi või Bank of America ajutist riigistamist, lisas ta.

Krugman kiitis samas Hiinat majanduse stimuleerimiskava jõulise elluviimise eest, kuid märkis, et ei näe veel, et Hiina kavatseks ümber lülituda majandusmudelile, mis ekspordi asemel rohkem sisenõudlusele tugineks.

„Mul on raske näha kuidas maailmamajandus täielikult toibub, kui Hiina jooksevkonto ülejääk on ka edaspidi 10% SKTst,“ ütles Krugman.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. June 2009, 16:31
Otsi:

Ava täpsem otsing