USA pangad tahavad vabaks

Tarvo Vaarmets 12. mai 2009, 00:00

USA pangad tahavad proovile panna investorite usalduse ja plaanivad selle toel tagasi maksta raskel ajal vastu võetud valitsuse rahaabi. Nimelt loodetakse tagasimaksed finantseerida osaluste müügiga. Plaani õnnestumine oleks positiivne signaal kosunud pangandussektorist.

Capital One Financial, U.S. Bancorp ja BB&T plaanivad aktsiate müügiga korjata raha valitsusabi tagasi maksmiseks. USA 19 suuremale pangale korraldatud kriisikindluse test näitas, et teiste hulgas ei vaja ka nimetatud kolm panka kriisi jätkumisel lisakapitali.

Eile teatas peamiselt krediitkaardiäri ajav Capital One, et kavatseb müüa 56 miljonit aktsiat, Bancorp loodab aktsiamüügiga kaasata 2,5 miljardit USA dollarit ning BB&T 1,5 miljardit dollarit.

Pangad, kes nõustusid halvaks läinud varade katmiseks valitsuselt raha vastu võtma (TARP programm), peavad täitma ka mitmeid kitsendavaid nõudeid, mis pankade hinnangul vähendab nende konkurentsivõimet. TARP-raha tagasi maksmise eelduseks on aga USA valitsuse heakskiit, samuti peavad pangad tõestama, et suudavad ilma valitsuse abita turult võlgu võtta ehk oma võlakirju müüa.

"Me usume, et aktsiate müümine ja valitsusabi tagastamine on TARPist tuleneva ebamäärasuse ja riski tõttu pikas perspektiivis meie ettevõtte ja aktsionäride parimates huvides," põhjendas BB&T juht Kelly King kapitalivangerdust.

Mäletatavasti näitasid valitsuse stressitestide tulemused, et veidi üle poolte ehk kümme USA panka on surutise süvenemisel sunnitud kokku kaasama 74,6 miljardit USA dollarit.

Nii kaasas Morgan Stanaley aktsiate ja võlakirjade müügiga eelmisel nädalal kaheksa miljardit dollarit. Stressitest näitas, et võimalike kahjumite katmiseks vajab Morgan Stanley 1,8 miljardit lisadollarit.

Pankade võime kaasata kapitali aktsiate ja võlakirjade müügiga ning selle tulemusena tekkiv piisavalt kindel finantspositsioon valitsusele kriisiabi tagastamiseks on õnnestumisel üsna meeldiv signaal tugevamaks muutunud pankadest ja taastunud usaldusest.

Eks näis, kui lihtne see kapitalikaasamine olema saab.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing