Maive Rute: ettevõtja olla on uhke ja hää

12. mai 2009, 07:11

Just nii peaks igaüks ümisema, kes Euroopa
esimese ettevõtlusnädala pisiku külge saab. Üle 1200 ürituse on käimas ja
tulemas 35 ettevõtlusnädalaga liitunud riigis, mis mõeldud ettevõtjatele
toetuste ja teenuste tutvustamiseks ning kahtlejate veenmiseks, et iseenda boss
tasub olla.

Uutele ettevõtjatele oleme käima lükanud vahetusprogrammi eri liikmesriikide vahel. Usume Euroopa Komisjonis, et just praegu, kus majandussurutis ja krediidikitsikus ettevõtteid poob, on vaja ettevõtjaid julgustada ning neid toetada töökohtade säilitamisel.

Paljudele avanevad just nüüd konkurentide ärakukkumisel uued ja avaramad võimalused ning nende realiseerimiseks on vaja raha, infot ja oskustega inimesi. Sageli on nii üle-Euroopalised kui ka riiklikud toetuste ja teenuste võimalused laiemad, kui ettevõtjatele teada.

Tasub ka heita pilk Euroopa väikeettevõtlusportaalile. Statistika annab põhjust uskuda, et uus tõus ja uued töökohad tulevad just väike- ja kesksuurusega firmadest (VKE) ning eelkõige teenuste valdkonnast. 84 protsenti aastatel 2002-2007 loodud uutest töökohtadest Euroopas tuli VKEdest. Ka nüüd on just VKEd need, kes töökohti säilitavad niikaua kui vähegi võimalik.

Euroopa kaubandus-tööstuskodasid ühendav Eurochambres küsitles hiljaaegu oma liikmeid - 67 protsenti kavatseb lähema poole aasta jooksul töökohtade arvu samaks jätta või isegi inimesi juurde võtta.

Lisaks tahame ettevõtlusjulgust anda inimestele, kes seni leivaraha palgatööga teenivad või kes majanduslangusega tööturult välja surutud. Samuti noortele, kel diplomid taskus, aga töökoha leidmine raske.

Kui majandussurutis lõi esimese hooga hõredamaks ehitajate ja restoranitöötajate ridu, siis nüüd on sama saatus tabanud ka juriste, keskastme juhte, pangatöötajaid. Paljudel neist on kogemuste pagas, mille najalt kas FIEna peale hakata või oma firma luua.

Oma ettevõtte rajamine ei pea olema grandioosne samm, mille jaoks vaja kogu suguvõsa vara pangale panti panna. Euroopas on pea 10 miljonit ühemehefirmat, mis pakuvad tööd üksnes omanikule ja vahel ka tema perele. 92 protsenti Euroopas registreeritud 23 miljonist ettevõttest on alla 10 töötajaga ning kõigest 43 000 üle 500 töötajaga.

Your Europe portaal võimaldab üles leida teises liikmesriigis äri alustamiseks vajalikud dokumendid koos kontaktandmetega. Euroopa toetused ja garantiid jõuavad Eesti ettevõtjateni läbi EASi, PRIA ning KredExi.

Eestis on pealegi ettevõtlusega alustamine lihtsam kui nii mõneski teises liikmesriigis. SME Performance Review analüüs näitab Eestit Euroopa väikeettevõtluspoliitika esirinnas koos Soome, Rootsi, Suurbritannia ja veel mõne põhjapoolse riigiga.

E-valitsus on asjaajamist lihtsustanud ja odavamaks teinud, protseduurid võtavad vähem aega, keelteoskusega ning hea haridusega töötajaid on suhteliselt palju.

Oma ideede realiseerimiseks ei pea ootama paremaid aegu, kui ka kõik teised jälle turul tagasi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2009, 11:13
Otsi:

Ava täpsem otsing