Rootslased loovad fondi metsamaa ülesostmiseks Balti riikides

12. mai 2009, 09:44

Viis metsafirma juhti loovad Rootsis fondi,
mille eesmärk on investeerida metsamaasse Balti riikides ning veel paaris
Ida-Euroopa riigis, kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri.

Eesmärk on kokku saada vähemalt 100 miljonit Rootsi krooni. Praegu on käimas Realfond Skogi esimene emissioon. Märkimine kestab 22. maini, väikseim summa, mille eest aktsiaid osta saab, on 50 000 Rootsi krooni.

"Fondi laeks oleme plaaninud 640 miljonit Rootsi krooni," ütles Realfond Skogi nõukogu esimees Patrik Lingårdh. "Me ei tea palju me raha kokku saame, kuid seda võib öelda, et nii eraisikute kui institutsioonide huvi on suur," ütles ta.

Rootsis aktsiaseltsina registreeritud fondi taga on viis Rootsi metsafirmade juhti: Patrik Lingårdh, Almar Burvall, Peter Berntson, Carl Henric Kuylenstierna ja Lars-George Hedlund.

Nõukogu esimees Patrik Lingårdh on asutanud Tisko, tänase nimega Custose, mille kinnisvaraportfellis on 10 000 hektarit maad Eestis. Varem töötas Lingårdh puiduvarumise juhina firmas Södra Timber ning juhtis saetööstust Baro Wood. Realfond Skogs fondi tegevjuht Almar Burvall on samuti saetööstuse taustaga.

Fond plaanib investeerida ainult Ida-Euroopasse ning on välja valinud Balti riigid, Tšehhi, Rumeenia ja Sloveenia. Firma ostab metsa lootuses, et selle väärtus ajapikku tõuseb. Läbi aastate on see börsile hea alternatiiv olnud, kirjutas leht.

"Väärtuse tõus on muidugi spekulatsioon, kuid me ütleme ca 60% viie aastaga. Võrreldes sellega, mida me Rootsis ja teistes riikides näinud oleme, ei ole see liiga kõrge ootus," ütles Lingårdh.

Tema hinnangul on Rumeenias metsakinnistute hind ca 105 Rootsi krooni metsa-kuupmeetri kohta. Lõuna-Rootsis on hind 442 Rootsi krooni. "Usume, et hinnad ühtlustuvad, et Ida-Euroopa metsakinnistute hinnad tõusevad Rootsi ja Lääne-Euroopa tasemele – isegi kui nad võib-olla päris samale tasemele ei jõua," ütles Lingårdh.

Lisaks väärtuse kasvule ja metsa juurdekasvule loodab Realfond Skog teenida ka metsa ülestöötamiselt ja harvendamiselt.

Eesmärk on aastane dividenditootlus 4-6% ja omakapitali tootlus ca 14-16%. "Meie ajahorisont on viis aastat, kuid seda võib nii pikendada kui lühendada," ütles Lingårdh, kelle sõnul on esimestele võimalikele investeerimisobjektidele juba silm peale visatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2009, 21:06
Otsi:

Ava täpsem otsing