SEB: on veel vara kergendatult hingata

12. mai 2009, 16:32

Olukord näib veidi parem kui kolm kuud
tagasi, kuid edasine tee saab olema raske nii ettevõtete kui ka majapidamiste
jaoks. Hiljuti tekkinud lootused kiireks taastumiseks, mis on kajastunud näiteks
aktsiahindades, tunduvad seega liialdatud. On veel liiga vara kergendatult
hingata, märkis SEB peaökonomist Robert Bergqvist.

“Krediidikriis on lõdvendanud oma haaret maailmamajandusele, kuid olukord on rahuldavast veel kaugel,” jätkas SEB peaökonomist. “Need probleemid pidurdavad kasvu veel paar aastat. Krediiditurg jätkab oma kohandumist tasakaalu poole, mis on kooskõlas aluseks oleva majanduste suurusega ning ka uue riskikeskkonna ning regulatsioonidega,” lisas Bergqvist.

“Me näeme deflatsiooniriski suuremana kui inflatsiooniriski, vaatamata hiigelsuurtele toetavatele interventsioonidele majandusse ning pangandusse,” sõnas Håkan Frisén, SEB majandusanalüüsi osakonna juhataja. “Liigsete tootmisvõimsuste ning globaalses konkurentsis avaldatavat hinnasurvet allapoole ei saa alahinnata. Alles siis, kui krediidivood on normaliseerunud ning ressursside kasutus saavutanud tavapärasema taseme, alles siis on aeg muuta majanduspoliitikaid,” ütles Frisén.

Globaalses kriisis saavad eriti tugevalt kannatada sellised ekspordist sõltuvad riigid nagu Saksamaa ja Jaapan. Euroopat survestab Saksamaa allakäik, tasakaalustamatused kinnisvaraturul ning suur finantspositsioon Kesk-ja Ida-Euroopas. Eurotsooni avaliku sektori defitsiit suureneb 2%-lt SKPst 2008. aastal 7%-le 2010. aastal, muu hulgas reaktsioonina kiirelt suureneva tööpuuduse probleemile.

Majanduse kahanemine Ameerikas näib olevat võimalik mõnevõrra pehmemana, majanduspoliitilised vastumeetmed võeti kasutusele suhteliselt vara. USA on ka suhteliselt suletum majandus, mida globaalne ekspordi kokkukukkumine mõjutab vähemal määral. Siiski võtab veel aega kuni USA tõeline taastumine toimuma saab.

Maailmamajandus on liikunud eelmise talve vabalangusest ettevaatliku stabilisatsiooni suunas, kuid põhi pole veel siiski käes. Majanduse kogutoodangu langus pidurdub 2009. aasta lõpul, kuid jääb pidama väga madalal tasemel. 30 riigist koosnevas OECDs langeb majanduse kogutoodang käesoleval aastal 5% ning 2010. aastal on jätkuvalt majandus surutises. ”Nullintressimäära” poliitika mitmes riigis ning suured fiskaalsed kriisipaketid on maailmamajandusele turgutuseks. Sellest hoolimata tõuseb tööpuudus 12 protsendini paljudes OECD riikides ning kogutoodangu lõhed saavad olema rekordilised.

Rootsi majandus kahaneb tänavu 5 protsenti ning ei suurene ka 2010. aastal. Tööpuudus suureneb 12 protsendini ning valitsussektori eelarvedefitsiit suureneb 6%ni SKPst.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2009, 16:57
Otsi:

Ava täpsem otsing