Soomes on ka odavaid aktsiaid

12. mai 2009, 07:04

Kui veel kaks kuud tagasi võis majandus- ja
finantsajakirjandusest lugeda, et aktsiate hinnad on aastakümnete odavaimad,
siis viimase kahe kuuga toimunud globaalse hinnaralli tulemusena võiks peaaegu
öelda, et rong on juba läinud.

Analüütikute ja portfellihaldurite jaoks on üheks olulisemaks suhtarvuks finantseerimisotsuste tegemisel (paljudel juhtudel see isegi vaata et ainsaks kriteeriumiks) aktsia hinna ja kasumi suhe (p/e suhe). Paaril viimasel nädalal on kirjutanud uudisteagentuur Bloomberg, et Aasia ja Euroopa aktsiaindeksite p/e suhted on kerkinud juba nelja-viie aasta kõrgeimale tasemele.

Eile kirjutas majandusleht The Wall Street Journal, et ka USA aktsiate hinnad ei ole enam paljude mõõdikute järgi odavad.

On küllaltki tõenäoline, et aktsiaturud enam märtsi alguse madalseisu ei lange. Seda juba kas või sellepärast, et hoiuste intressid on langenud nii madalale, ütles Soome majanduslehele Kauppalehti konsultatsioonifirma Balance Consulting analüütik Henri Elo.

Aga veel pole hilja. Ehkki keskmiselt võivad aktsiate hinnad olla küllaltki kallid (kiire kallinemise põhjuseks ei ole mitte ainult aktsiate hindade kiire tõus, vaid ka asjaolu, et kvartali majandustulemused alandavad suhtarvu nimetajat ehk kasumit), on enamikel aktsiaturgudel odavaid aktsiaid küll ja küll.

Kauppalehti tõi möödunud nädalal nimekirja Helsingi börsi odavatest aktsiatest. Sealse börsi üldindeks on kahe kuuga kerkinud üle 40 protsendi. Uudisteagentuuri Bloombergi andmebaasi kohaselt on indeksi koosseisu kuuluvate ettevõtete keskmine p/e suhe on kahe kuuga hüpanud 9,67-lt 19,9-ni.

Selliste tuntud ettevõtete aktsiate hinnad, nagu Wärtsilä, UPM-Kymmene ja Metso, on kerkinud selle ajaga 60-75 protsenti. Põhjanaabrite börsi lipulaeva, mobiiltelefonide tootja Nokia aktsia hind on kerkinud kahe kuuga 45 protsenti.

Kõigele vaatamata on terve rida ettevõtteid, mille aktsiate hinnad on arvestades suhtarve üsna odavad. Meediakontserni Alma Media konsultatsioonifirma Balance Consulting võrdles Soome börsiettevõtete aktsiate hinna ja kasumi, hinna ja kassavoogude suhet, võlakoormuse suhet tegevuskasumisse ja dividenditootlust ning järeldas, et nende parameetrite järgi oleks kolm odavaimat aktsiat mööblitootja Martela, telekommunikatsioonifirma Tecnomen ning rasketööstuskontserni Metso. Paarikümne soovitatuma hulka kuuluvad veel ka meil üsna tuntud ettevõtteid, nagu Neste Oil, Rautaruuki, Elisa.

Kuna Kauppalehtis toodud nimekirjas toodud suhtarvud on nädal aega vanad, aga selle aja jooksul on toimunud üsna suuri muutusi (nädalaga on muutunud nii aktsiate hinnad ja vahepeal on tulnud nii mõnegi ettevõtte majandustulemused), siis siinolev edetabel on koostatud vaid vana hea p/e suhte põhjal. Nagu näha, on kahe nimekirja kattuvus üsna hea.

Nii mõnegi Soome ettevõtte käekäiku saab mingil määral jälgida ka siitpoolt lahte. Näiteks Olvi käibest moodustab umbes kolmandiku Tartu A. Le Coq.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2009, 12:55
Otsi:

Ava täpsem otsing