Rootsis on deflatsioon – hinnad langevad

13. mai 2009, 10:38

Esimest korda viie aasta jooksul on Rootsis
deflatsioon – hinnad langesid aprillis läinud aasta aprilliga võrreldes
0,1%.

Langus maailmamajanduses on vähendanud nõudlust Rootsi ekspordi järele, sundides firmasid koondama ning õõnestades tarbijate ostuhuvi. Majanduse toetuseks on Rootsi keskpank järsult intresse kärpinud, langetades enim jälgitud baasintressi vaid 0,5%-le.

Just keskpanga intresside langetamine on peamine tegur hinnalanguse taga, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri. Aastaga on intressikulud kahanenud 27%. Tegemist on siiski ajutise faktoriga. Kui keskpanga intressikärbete mõju välja arvata, kerkisid hinnad aprillis aasta arvestuses 1,8%, kirjutas leht.

Enim üllatas analüütikuid, et rõivaste hind, mis tavaliselt kevadel kiiremini tõuseb, kerkis märtsiga võrreldes vaid 0,8%. Ilmselt on rõivafirmadel raskem krooni nõrkusest tingitud kõrgeimaid hindu tarbijatele üle kanda, kommenteeris Swedbank.

Kaugemale vaadates prognoosib SEB kolmandas kvartalis hindade langust Rootsis aasta baasil 1,5-2%. Ent ka sealt edasi jääb inflatsioon veel pikaks ajaks nõrgaks väljavaateks.

"Märgid näitavad, et nõrk nõudlus hoiab inflatsiooni surve all. Madalad inflatsiooniootused võimaldavad keskpangal intressihoova pikaks ajaks paigale jätta," kommenteeris Nordea.

Rootsi keskpanga prognoosi järgi kahaneb Rootsi SKP tänavu 4,5%. Tuleval aastal prognoosib keskpank kasvu 1,3%. Panga aprillikuise prognoosi järgi on deflatsioon Rootsis tänavu keskmiselt 0,3%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. May 2009, 10:57
Otsi:

Ava täpsem otsing