SEB: majanduslanguse tempo hakkab aeglustuma

13. mai 2009, 15:43

SKP -15,6% ei olnud SEB jaoks üllatus, küll
aga jäi natuke nende ootustele alla ja on näha ka esimesi märke, et majanduse
kahanemise tempo võtab tuure maha, rääkis Äripäevale SEB makroanalüütik Ruta
Arumäe.

„Meie ootustest, mis olid -17-18% oli I kvartali SKP langus isegi mõnevõrra parem tulemus, kuid jäi selle prognoosivahemiku vea piiresse, mida on võimalik arvutada piiratud teadaolevate andmete hulga juures,” ütles analüütik Ruta Arumäe.

Ta nentis, et tulemus ei üllatanud, kuna oli teada, et kõik majanduse suurimad sektorid - tööstus, kaubandus ja ehitus - on teinud läbi suure kukkumise ning võrreldes eelmise kvartaliga on kiirelt süvenenud langus nii sisemaises kui välismaises tarbimises. ”Majanduse kahanemise tempo võrreldes eelneva kvartaliga oli selle aasta algul kiirem kui veel 2008. aasta neljandas kvartalis, kuid nüüdsest edasi on märke, et see kahanemise tempo hakkab aeglustuma,” selgitas ta ning lisas, et aasta keskmine prognoos – 12% on endiselt võimalik, kuid riskid on ilmselgelt allapoole.

Eurole üleminekut ei pea Arumäe imerohuks majanduse taastumisel, kuigi tõdes, et usalduse taastumisele aitaks see tublisti kaasa. ”Aga mitte kõik probleemid meie majanduses ei ole ainult usalduse puudumisest põhjustatud, vaid meil on ka palju struktuurseid probleeme - nõrk ekspordibaas, vähe oskusi ja kallis hinnatase ja neid probleeme euro ei lahenda,” lausus analüütik.

Euro oleks tema sõnul hädavajalik kindlustus juhul, kui Läti latiga peaks devalveerimine siiski juhtuma. ”Praegusel hetkel ei loe me seda küll väga tõenäoliseks, kuid riskid siiski püsivad,” lisas ta.

”Kui euro tuleb selle hinnaga, et me saame korda oma eelarvepositsiooni pikaajalisemalt, seeläbi et riigi kulusid efektiivsemaks, muuta nt sotsiaaltoetuste jagamise korda, on see igati soovitatav,” rääkis analüütik, kelle sõnul suhtumine euro iga hinnaga ei õigusta end.

Kuna praegune majanduslangus on niivõrd sügav, siis iga edasine kärbe süvendab seda langust veelgi ning tekitab omakorda järjest suuremat survet riigieelarvele, rääkis Arumäe. Veidi oleneb edasine majanduslanguse tempo ka sellest, mille arvelt kärpida, möönis ta. ”Kui edasisi kärpeid teha investeeringute arvelt, süvendab see majanduslangust rohkem kui jooksvate toetuste ja eraldiste arvelt,” lisas Arumäe.

Kui Eesti ei kvalifitseeru euro saamiseks selle aasta lõpu hindamisel, lükkub euro tõenäoliselt taas mitmed aastad edasi ning siis on Arumäe sõnul varaseim võimalus 2013. ”Vaikselt hakkab selle stsenaariumi tõenäosus kiire euro stsenaariumi tõenäosust üles kaaluma,” lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. May 2009, 15:43
Otsi:

Ava täpsem otsing