Miinustenumber paneb Balti riigid ühte ritta

Kadrin Karner 14. mai 2009, 00:00

Rehe ootab enim Eesti jõudmist nn deflatsiooniliigasse. "Konkurents tiheneb ja selleks, et suuta kaupa realiseerida, ka meie turgudel, peab hinda alla laskma," ütles ta.

Järgmises kvartalis loodab Rehe Lätist ja Leedust juba selgelt eristuda. "Kindlasti ootan, et avalik sektor teeb kiired jõulised otsused ära, annab selge signaali, eelarve jääb lubatud defitsiidi raamidesse," lisas ta.

Eesti Konjunktuurinstituudi juhtivteadur Leev Kuum nentis, et -15,6 protsenti oli tema oodatust kehvem tulemus. "Järsemale langusele järgneb kiirem tõus. Muud midagi positiivset siit välja ei loe," ütles Kuum. "Madalamale see arv sellel aastal ilmselt enam ei lähe."

Teise kvartali SKP languseks prognoosib Kuum 3 protsendipunkti väiksemat numbrit, umbes 11-12% kanti.

Ühes oma esinemises ütles IRLi esimees Mart Laar, et kui Lätil läheb paremini, siis läheb ka Eestil paremini. Kuum toetab seda mõtet täielikult. "Majanduses ei ole nii nagu spordis, et peab Lätist parem olema. Siin peab teineteist toetama," selgitas ta.

SRV Ehituse omaniku ja nõukogu liikme Indrek Toome sõnul võis kindlalt arvata, et ta majanduskasvu langus läheb üle 10 protsendi. Paanikaks Toome sõnul põhjust pole, sest majandus ju toimib, kuigi kõigil on raske.

Arengufondi majandusekspert Heido Vitsur eeldas, et majanduslangus ei tule üle 14 protsendi. "Oleme põhja lähedal," lisas ta. "Väga suurt kukkumist 15,6 protsendist sügavamale ilmselt ei tule, aga arvata, et majanduslangus on läbi, oleks enneaegne," selgitas majandusekspert.

Praegu oleks kõige olulisem teha nii, et meie ettevõtjad võrreldes teiste konkurentmaadega oleks konkurentsivõimelises olukorras, rääkis Vitsur. "Ettevõtjatele on vaja tellimusi ja riik peaks siin olema aktiivsem," ütles Vitsur, kelle sõnul on praegune olukord väga halb.

"Silmad kinni eurot taga ajades võime jääda ilma nii eurost kui ka majanduse päästerõngast," sõnas ta.

Eesti Panga hinnangul on langusnumber kooskõlas kevadprognoosi põhistsenaariumiga. Prognoosi kohaselt kujuneb majanduslangus kiiremaks just aasta esimesel poolel.

Danske Banki Balti analüütik Violeta Klyviene ütles Bloombergile Eesti majanduslanguse numbri kohta, et väga nõrk SKP number näitab, et riigieelarve kärpimise olukord halveneb veelgi ja vajadus jääda eelarvedefitsiidiga 3 protsendi piiresse sunnib valitsust karmimalt tegutsema.

Esimese kvartali ja 2009. aasta suur majanduslangus on Rootsi pankade Balti finantsilise koloniseerimise lõppmäng. Ju siis siinseid kliente peeti pikaajalises perspektiivis sedavõrd väärtuslikuks, et siia need laenumiljardid suunati ja siinsed kliendid oma teenustasude, laenuintresside ja pensionisammastega konksu otsa saadi. Isegi paar aastat siin kantavaid kahjumeid ei lugenud.

Nüüd on märke sellest, et pankades mõeldakse konstruktiivselt langustsükli stabiliseerimisele. Näiteks pankade oma kinnisvarafirmade loomine mingiks ajaks neile süllelangeva absorbeerimiseks koos sellega, et täiendava pakkumise tekke vältimiseks keeratakse kinni arendustegevuse finantseerimine, võiks hinnalangusele juba lähema aasta lõikes küll pidurid peale saada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing