NASA valmistub missiooniks, mida loodetavasti vaja ei lähe

14. mai 2009, 15:32

Kosmosesüstik Endeavour on valmis loetud
päevade jooksul Kennedy kosmosekeskusest startima, kuid NASA loodab, et seda
missiooni ei lähe vaja.

Endeavouri ülesandeks on päästa seitse astronauti, kes lendasid kosmosesüstiku Atlantis pardal mõne päeva eest orbiidile, et viia läbi hooldustöid Hubble’i kosmoseteleskoobi juures. Kui kõik läheb plaanipäraselt, saabuvad astronaudid koos Atlantisega peagi tagasi, kuid igaks juhuks on NASA valmis neid teise süstikuga päästma minema, kirjutas Reuters.

Pärast 2003. aasta Columbia süstiku hävingut ja seitsme astronaudi surma on NASA ohutusele senisest veelgi enam tähelepanu pöörama hakanud ning vananevad süstikud saadetakse peagi väljateenitud pensionile.

Tavaliselt lendavad süstikud Rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) juurde ning sellisel juhul pole vaja hoida teist süstikut pidevas valmisolekus, sest kui astronaudid ka Maale naasta ei saa, on siiski piisavalt aega, et päästemissiooni ette valmistada.

Atlantise seekordne missioon on aga erinev. Hubble ja ISS asuvad erinevatel orbiitidel ning hädaolukorras ei pääseks astronaudid kuidagi kosmosejaama juurde varjule. Seetõttu ei oleks NASA saanudki luba Hubble’i juurde minekuks, kui neil ei oleks ette näidata konkreetset plaani, kuidas kavatsetakse astronaudid päästa, kui süstik ei saa mingil põhjusel Maale naasta.

Atlantise lennuga on seotud suurem risk veel seetõttu, et Hubble’i orbiidil lendab keskmisest enam rämpsu, mis võib suurel kiirusel süstikuga kokku põrgates seda oluliselt vigastada. Samal orbiidil lendasid ka kaks satelliiti, mis veebruaris üksteisega kokku põrkasid ning paljudeks väikesteks tükkideks purunesid.

Endeavouriga lendaks orbiidile neli astronauti ning süstikusse on paigaldatud seitse lisaistet Atlantise astronautide jaoks. Enne Atlantiselt lahkumist seaks viimane astronaut süstiku maa pealt juhitavaks, nii et tühja süstiku saaks ohutult inimtühjas piirkonnas atmosfääri sisenema juhtida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2009, 13:37
Otsi:

Ava täpsem otsing